کودکان تیزهوش چه ویژگی هایی دارند؟

 1. اجی مجی
 2. مشاوره
 3. کودکان تیزهوش چه ویژگی هایی دارند؟

هر کودکی ضریب هوشی متفاوتی دارد و با توجه به این ضریب هوش می‌تواند مسائل و مفاهیم را درک کند. همان طور که می‌دانید بسیاری از والدین تلاش می‌کنند در دوران ابتدایی کودکان را به بهترین شکل ممکن آموزش دهند تا هوش ریاضی آن‌ها افزایش پیدا کند و آن‌ها به راحتی وارد مدرسه تیزهوشان شوند. کودکان تیزهوش از همان سنین پایین ویژگی‌های خاصی را از خود نشان می‌دهند و والدین با توجه به این ویژگی‌ها می‌توانند بر روی استعدادهای کودکان خود کار کنند. شاید برای بسیاری از والدین سوال باشد که کودکان تیزهوش چه مشخصات و ویژگی‌هایی دارند. تیم محتوای اجی مجی در این مطلب مهم‌ترین ویژگی‌های کودکان تیزهوش را به شما معرفی می‌کند.

کودکان تیزهوش

کودکان تیز هوش

کودکان تیزهوش چه خصوصیاتی دارند

تمامی والدین تصور می‌کنند که فرزندان خاصی دارند و کودکان آن‌ها با سایر کودکان متفاوت است. این موضوع بسیار طبیعی است و تمامی والدین نسبت به فرزندان خود این حس را دارند. اما اگر والدین به دنبال این هستند که کودکان در مدارس تیزهوشان و مدارس دولتی تحصیل کنند باید از همان کودکی نسبت به ویژگی‌های کودک خود آگاه باشند. کودکان تیزهوش و بااستعداد در حالت کلی ویژگی‌های زیر را دارند:

1) شناخت عمیق و دقیق

کودکان تیزهوش و با استعداد در سنین بسیار پایین به حل مساله و درک مفاهیم علاقه دارند. آن‌ها معمولا از سنین پایین شروع به خواندن می‌کنند و علاقه بسیار زیادی به استفاده از لغات دارند. مهم‌ترین ویژگی کودکان تیزهوش شناخت عمیق و دقیق مسائل است. کودکان تیزهوش از نظر ذهنی بسیار کنجکاو هستند و علاقه دارند در مورد تمامی مسائل اطلاعات داشته باشند. این کودکان معمولا می‌توانند به صورت مستقل کارهای خود را انجام دهند و برای مشکلات با سرعت بیشتری راه‌حل پیدا می‌کنند.

2) خلاق

طبق گزارشات و بررسی‌هایی که انجام شده است، کودکان تیزهوش و با استعداد ویژگی‌هایی مانند ابتکار، خلاقیت، توانایی قوی در خیال پردازی دارند. کودکانی که تیزهوش هستند هنگام تفکر در مورد رفتارهای اجتماعی مستقل عمل می‌کنند. آن‌ها معمولا علاقه‌ای به پیروی از سایر افراد یا کودکان ندارند. کودکان تیز هوش به چیزهایی که بیشتر از همه به آن‌ها اهمیت می‌دهند تعهد اخلاقی بسیار زیادی دارند.

کودکان تیز هوش

کودکان تیزهوش

3) عاطفی

کودکان تیزهوش از نظر عاطفی بالغ‌تر از سایر کودکان هم سن و سال خود هستند. این کودکان نسبت به سایر افراد احساس همدلی شدیدی دارند و در تمامی شرایط به فکر کمک به دیگران هستند. کودکان تیز هوش به راحتی ناامید می‌شوند زیرا انتظارات اخلاقی زیادی نسبت به خود و دیگران دارند. والدین باید از این کودکان بیشتر مراقبت کنند زیرا آن‌ها به حمایت عاطفی بیشتری نیاز دارند. معمولا کودکانی که باهوش و تیزهوش هستند از عدالت بسیار قوی برخوردار هستند.

4) رفتاری

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کودکان تیزهوش، اشتیاق به یادگیری است. این کودکان معمولا رفتاری از خود نشان می‌دهند که شما متوجه می‌شوید آن‌ها به موضوعی علاقه دارند. آن‌ها می‌خواهند در مورد هر موضوعی اطلاعات داشته باشند و مفاهیم را یاد بگیرند. کودکان با استعداد و تیز هوش به درس خواندن علاقه دارند و به دنبال یاد گرفتن موضوع‌های جدید هستند.

کودکان تیزهوش

کودکان تیزهوش

5) ویژگی‌های نامشخص

تمام کودکانی که تیزهوش هستند ویژگی‌های بالا را ندارند. گاهی اوقات ممکن است کودکان بسیار باهوش باشند اما به هیچ عنوان علاقه‌ای به درس خواندن نداشته باشند. از طرفی دیگر ممکن است کودکی دیر شروع به یاد گرفتن لغات کرده باشد و نتواند از لغات زیادی استفاده کند. این بدین معنی است که تمامی این ویژگی‌ها قطعی نیستند. برخی از کودکان باهوش هستند اما ویژگی‌های مهمی را از خود نشان نمی‌دهد. والدین می‌توانند با استفاده از روش‌های خاصی هوش کودکان را در سنین خاص افزایش دهند. تمرین و تکرار به کودکان کمک می‌کند تا میزان قابل توجهی هوش خود را افزایش دهند.

6) توانایی کلامی منحصربه‌فرد

کودکان بااستعداد معمولا در سنین پایین ارتباط کلامی را آغاز می‌کنند و از واژگان بسیار زیادی برای ارتباط با افراد استفاده می‌کنند. این کودکان علاقه دارند هر لغتی را یاد بگیرند و در مورد آن لغت جدید اطلاعات زیادی داشته باشند.

7) پردازش اطلاعات قوی

کودکان تیز هوش قدرت پردازش اطلاعات بسیار قوی دارند. این بدین معنی است که آن‌ها نسبت به هم سن و سالان خود مفاهیم را بهتر و زودتر متوجه می‌شوند. کودکان باهوش معمولا در یادگیری دروسی مانند ریاضی بسیار فعال هستند. همین موضوع موجب می‌شود که آن‌ها درس ریاضی را به خوبی یاد بگیرند و همین موضوع بر روی تقویت هوش ریاضی آن‌ها نیز اثر دارد.

8) سطح کنجکاوی بالا

کودکان تیز هوش معمولا دارای سطح کنجکاوی بسیار بالایی هستند. آن‌ها کنجکاو هستند در مورد هر موضوعی اطلاعات داشته باشند. این کودکان معمولا در هر شرایطی سوال می‌پرسند و به دنبال یادگیری و آموزش مفاهیم هستند.

چگونه می توان ضریب هوشی کودکان را افزایش داد؟

کودکان تیزهوش و بااستعداد     

با توجه به گزارشات و بررسی‌های متنوع می‌توان ویژگی کودکان تیزهوش و با استعداد را اینگونه معرفی کرد:

 • هوشیاری بیش از حد
 • یادگیری سریع مسائل
 • حافظه بسیار قوی
 • استفاده از لغات بسیار زیاد
 • درک بسیار زیاد از مسائل
 • بسیار حساس
 • دارای تفکر انتزاعی، پیچیده و منطقی
 • احساس عدالت بسیار بالا در سن کم
 • خیال پردازی بیش از حد
 • علاقه زیاد به یادگیری درس
 • و …

افزایش هوش کودکان با منابع مناسب

برخی از کودکان به صورت ذاتی دارای هوش بسیار زیادی هستند و ما به آن‌ها کودکان تیزهوش می‌گوییم. برخی از کودکان نیز باهوش هستند اما به دلیل بسیاری از شرایط نمی‌توانند از هوش خود استفاده کنند. والدین باید همواره به شرایط کودک خود آگاه باشند و از روش‌های مناسبی برای افزایش هوش آن‌ها استفاده کنند. این موضوع را فراموش نکنید که تمرین و تکرار می‌تواند به کودکان کمک کند تا ذهنی فعال‌تر و قوی‌تر داشته باشند. شما می‌توانید برای داشتن هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد مطالب و محصولات اجی مجی به کانال تلگرام اجی مجی مراجعه کنید.

فهرست