والدین برای افزایش موفقیت تحصیلی کودکان چه کارهایی باید انجام دهند؟

 1. اجی مجی
 2. مشاوره
 3. والدین برای افزایش موفقیت تحصیلی کودکان چه کارهایی باید انجام دهند؟

موفقیت تحصیلی کودکان یکی از بزرگ‌ترین آرزوهای والدین است. تمامی والدین آرزو دارند تا فرزندان آن‌ها موفقیت تحصیلی خوبی داشته و در جامعه موفق باشند. کودکان و دانش‌آموزان بیشتر زمان خود را در مدرسه سپری می‌کنند. بنابراین شخصیت اصلی آن‌ها در محیط مدرسه شکل می‌گیرد. اما والدین نیز می‌توانند در شکل گیری شخصیت کودکان و موفقیت تحصیلی آن‌ها در محیط خانه نقش مهمی داشته باشند.

والدین به عنوان اولین و مهم‌ترین معلم کودکان هستند. بنابراین آن‌ها باید برای موفقیت تحصیلی کودکان در محیط خانه نیز فعالیت‌هایی داشته باشند. بسیاری از تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد که خانواده و والدین نقش بسیار مهمی در موفقیت تحصیلی کودکان دارند. روش‌های زیادی وجود دارند که والدین از طریق آن‌ها می‌توانند موجب افزایش موفقیت کودکان شوند. تیم محتوای اجی مجی در این مطلب مهم‌ترین روش‌های افزایش موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان را که والدین در خانه می‌توانند انجام دهند را معرفی می‌کند.

موفقیت تحصیلی کودکان

موفقیت تحصیلی کودکان

والدین چگونه می‌توانند به کودکان برای افزایش موفقیت تحصیلی کمک کنند؟

1) مشارکت بیشتری با مدرسه کودکان داشته باشید

اگر به عنوان والدین می‌خواهید موفقیت تحصیلی کودکان خود را افزایش دهید باید با مدرسه و معلمان کودکان خود مشارکت بیشتری داشته باشید. والدین باید در تمامی فعالیت‌های مدرسه و کنفرانس‌ها شرکت کنند و از شرایط کودکان در محیط مدرسه باخبر باشند. والدین باید معلم کودکان خود را بشناسند و در دوره‌های زمانی مشخص با آن‌ها در مورد وضعیت تحصیلی کودکان صحبت کنند.

اگر کودکان متوجه شوند که شما به وضعیت تحصیلی آن‌ها اهمیت می‌دهید و از معلمان درس خواندن آن‌ها را پرس و جو می‌کنید با انرژی و علاقه بیشتری درس می‌خوانند. برقراری ارتباط بین والدین و مدرسه موجب می‌شود که کودکان احساس امنیت بیشتری داشته باشند، زیرا آن‌ها احساس می‌کنند در هر شرایطی والدین به درس خواندن آن‌ها اهمیت می‌دهند. همین موضوع موجب افزایش اعتماد به نفس کودکان نیز می‌شود.

2) از انجام تکالیف مدرسه کودکان در خانه مطمئن شوید

معمولا والدین یا در بیرون از خانه کار می‌کنند یا در خانه کارهای خانه را انجام می‌دهند. شاید آخرین کاری که والدین علاقه دارند آن را در محیط خانه انجام دهند، بررسی تکالیف کودکان است. اما اگر می‌خواهید موفقیت تحصیلی کودکان افزایش پیدا کند باید همراه با آن‌ها برخی از تکالیف را در محیط خانه انجام دهید. والدین باید تکالیف کودکان را بررسی کنند تا بدانند کودکان برای فردا چه تکالیفی دارند.

گاهی اوقات کودکان به تنهایی نمی‌توانند برخی از تمرین‌ها و تکالیف را انجام دهند. والدین باید در این شرایط به کمک کودکان بیایند و به آن‌ها مفاهیم و مسائل را آموزش دهند. اگر والدین این کار را انجام ندهند، کودکان ممکن است با افت تحصیلی روبه‌رو شوند و علاقه آن‌ها به درس خواندن کاهش پیدا ‌کند. البته به این نکته توجه داشته باشید که شما نباید تکالیف کودکان را انجام دهید، شما باید به کودکان در انجام این تکالیف کمک کنید.

موفقیت تحصیلی کودکان

موفقیت تحصیلی کودکان

3) خواب کافی و تغذیه مناسب را دست کم نگیرید

شاید این موضوع برای والدین باورکردنی نباشد، اما تغذیه مناسب و خواب کافی نقش بسیار مهمی در موفقیت تحصیلی کودکان دارند. بنابراین والدین باید از این موضوع مطمئن باشند که کودکان شب به موقع بخوابند. خواب مناسب و کافی موجب می‌شود که کودکان تمرکز بیشتری بر یادگیری داشته باشند. زمانی‌که کودکان شب قبل از مدرسه خواب کافی داشته باشند، آن‌ها در محیط مدرسه سرحال‌تر هستند و مطالب را بهتر یاد می‌گیرند. بنابراین یکی از عوامل مهم برای موفقیت تحصیلی کودکان داشتن یک خواب کافی است.

تغذیه مناسب یکی دیگر از نکاتی است که والدین باید به آن توجه داشته باشند. تغذیه مناسب همراه با خواب مناسب می‌تواند، عملکرد کودکان را در مدرسه افزایش دهد. از این موضوع مطمئن شوید که کودکان قبل از مدرسه یک صبحانه کامل خورده باشند و مواد مغذی را به همراه خود به مدرسه ببرند. نکات زیر را برای افزایش موفقیت تحصیلی کودکان به یاد داشته باشید:

 • برای اینکه کودکان به موقع بخوابند برای آن‌ها یک ساعت خواب منظم انتخاب کنید.
 • انجام فعالیت‌هایی مانند بازی و دیدن تلویزیون را یک ساعت قبل از زمان خواب قطع کنید.
 • همراه با کودکان خود وسایل کیف آن‌ها را یک ساعت قبل از خواب آماده کنید.
 • صبح قبل از رفتن به مدرسه یک صبحانه مغذی برای آن‌ها آماده کنید.

4) به کودکان سازماندهی را آموزش دهید

کودکانی که موفقیت تحصیلی بالایی دارند در محیط خانه آموزش‌های خاصی را گذرانده‌اند. یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که کودکان باید در محیط خانه آن را یاد بگیرند، مهارت سازماندهی است. شاید به نظر شما سازماندهی مهارت مهمی نباشد، اما برای انجام تکالیف و پروژه‌ها برای کودکان اهمیت بالایی دارد. والدین برای افزایش موفقیت تحصیلی کودکان باید به آن‌ها یاد بدهند که هر وسیله را در خانه و اتاق خود باید در جای مشخص قرار دهند.

والدین باید به کودکان یاد دهند تا وسایل خود را در جای مشخص قرار دهند. این موضوع موجب می‌شود که کودکان برخی از کارها را در محیط خانه یاد بگیرند. این تمرین‌های به نظر ساده به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا در سر زمان مشخص تکالیف خود را انجام دهند و انجام این تکالیف را وظیفه خود بدانند. والدین باید به کودکان و دانش‌آموزان یاد بدهند که وسایل خود را مانند کتاب‌ها یا لباس‌ها را مرتب در جای خود قرار دهند. اگر به فکر افزایش موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان هستید نکات زیر را به آن‌ها آموزش دهید:

 • تصمیم‌گیری در تمامی شرایطی که به کودکان مربوط می‌شود.
 • تعیین اهداف و رسیدن به آن‌ها را به کودکان آموزش دهید.

موفقیت تحصیلی کودکان

5) مهارت‌های مطالعه را به کودکان آموزش دهید

مهارت‌های مطالعه به قدری مهم و ارزشمند هستند که تمامی کودکان باید این مهارت‌ها را آموزش ببینند. کودکانی که عادت‌های مطالعه را یاد نمی‌گیرند به احتمال زیاد در درس‌های خود نیز موفق نمی‌شوند. این کودکان معمولا از درس فراری می‌شوند و حتی علاقه‌ای به ادامه تحصیل نیز پیدا نمی‌کنند. بنابراین اگر والدین به دنبال موفقیت کودکان هستند باید عادات و مهارت‌های مطالعه را در کودکان افزایش دهند. والدین باید مهارت‌های زیر را به کودکان آموزش دهند:

 • نگرش مثبت را به کودکان یاد بدهید. کودکان باید بدانند که با تلاش و کوشش می‌توانند نمرات خوبی کسب کنند. اما اگر نمره خوبی نیز کسب نکردند نباید ناراحت شوند و آن‌ها باید به تلاش خود ادامه دهند.
 • کودکان باید در قسمت‌های خاصی از خانه مطالعه داشته باشند. این مناطق باید به دور از حواس پرتی باشند تا کودکان در آرامش مطالعه کنند.
 • به کودکان آموزش دهید تا برنامه مطالعاتی مشخصی داشته باشند.
 • تمایل یادگیری و آموزش را در کودکان تقویت کنید تا آن‌ها با انرژی بیشتری درس بخوانند.

6) از این موضوع مطمئن باشید که کودکان به موقع در مدرسه حاضر می‌شوند

والدین تحت هر شرایطی که باشند باید از حضور کودکان خود در مدرسه آگاه باشند. اگر کودکان مریض شدند و نتوانستند به مدرسه بروند باید به مدرسه اطلاع دهید. این موضوع موجب می‌شود که اگر کودکان تحت هر شرایطی به مدرسه نرفتند، مدیریت مدرسه با شما تماس بگیرد و حال کودک شما را جویا شود.

یکی دیگر از نکاتی که والدین باید به آن توجه داشته باشند در مورد مریضی و بی حالی کودکان است. اگر کودکان بهانه می‌گیرند و نمی‌خواهند به هر دلیلی به مدرسه بروند والدین باید دلیل را بدانند. دلیلی که موجب می‌شود کودک شما از مدرسه فراری باشد را پیدا کنید. والدین در مورد این موضوع باید با کودکان صحبت کنند تا کودکان متوجه شوند که مدرسه مکانی برای آموزش و یادگیری است و نباید از آن بترسند.

7) مفهوم شکست و پیروزی را به کودکان آموزش دهید

اکثر والدین به کودکان می‌گویند که باید همیشه نمرات بالایی در درس‌ها کسب کنند. اما این کار بسیار اشتباه است. به کودکان یاد بدهید که هر نمره‌ای که در امتحانات به دست می‌آورند نشانگر تلاش و مطالعه آن‌هاست. کودکان باید با عواقب کارهایی که می‌کنند روبه‌رو شوند. آن‌ها باید بدانند که اگر درس نمی‌خوانند نمره کمی در امتحان خواهند داشت.

کودکان باید در امتحان تلاش کنند تا نمرات بالایی کسب کنند و شکست به منزله شکست همیشگی نیست. بنابراین به کودکان یاد بدهید تا تحت هر شرایطی تلاش کنند و به ادامه مسیر امیدوار باشند. همین کارهای به نظر ساده می‌تواند موجب موفقیت تحصیلی کودکان شود.

8) نظم، احترام و عزت نفس را در خانه با کودکان تمرین کنید

متاسفانه برخی از والدین به کودکان اجازه می‌دهند تا در محیط خانه هر کاری انجام دهند. این والدین از معلمان انتظار دارند که آن‌ها به کودکان نظم را آموزش دهند. والدین عزیز شما باید خودتان در محیط خانه برخی از مفاهیم مانند نظم و احترام را به کودکان خود آموزش دهید. زمانی‌که شما این مفاهیم را به کودکان آموزش نمی‌دهید کار را برای معلمان سخت‌تر می‌کنید. اگر می‌خواهید موفقیت تحصیلی کودکان در مدرسه تضمین شود باید به کودکان خود برخی از مفاهیم را آموزش دهید. کودکان باید در محیط خانه نظم، احترام، عزت نفس و اعتماد را آموزش ببینند.

موفقیت تحصیلی کودکان

موفقیت تحصیلی کودکان

9) والدین باید بدانند که کودکان در مدرسه چه چیزهایی یاد می‌گیرند

والدینی که نمی‌دانند کودکان چه درس‌های یاد می‌گیرند به هیچ عنوان نمی‌توانند به کودکان کمک کنند. برای اینکه ارتباط بهتری با کودکان داشته باشید درس‌های آن‌ها را دنبال کنید. به عنوان مثال می‌توانید از کودکان بپرسید امروز در مدرسه چه درس‌هایی یاد گرفتند. زمانی که شما از وضعیت تحصیلی کودکان باخبر هستید بهتر می‌توانید نقاط ضعف کودکان را شناسایی و بررسی کنید.

10) کودکان خود را تحسین و تشویق کنید

کودکان باید بدانند چه کاری درست و چه کاری غلط است. زمانی که کودکان کار درستی انجام می‌دهند آن‌ها را تشویق کنید. اگر آن‌ها کار نادرستی انجام می‌دهند سر آن‌ها داد نزنید و کاملا منطقی با آن‌ها صحبت کنید. تقویت کارهای مثبت کودکان موجب می‌شود آن‌ها اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند و این موضوع بر روی درس خواندن آن‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. اگر می‌خواهید موفقیت تحصیلی کودکان را ببینید باید به این نکته توجه داشته باشید که شما نقش بسیار مهمی در این مسیر دارید.

بایدها و نبایدهای والدین برای موفقیت تحصیلی دانش‌آموزان

بایدها:

 • والدین باید روی فرآیند یادگیری کودکان تمرکز کنند نه بر روی نمرات آن‌ها.
 • کودکان خود را برای تمامی کارهای خوبی که انجام می‌دهند، تشویق کنید.
 • یک برنامه آموزشی طولانی مدت برای کودکان خود در نظر داشته باشید.
 • برنامه خواب و برنامه غذایی کودکان را به بهترین شکل ممکن برنامه‌ریزی کنید.
 • اجازه دهید کودکان کارهایی را انجام بدهند که به آن علاقه دارند، نه کارهایی که خود شما به انجام آن علاقه دارید.

نبایدها:

 • تکالیف و برنامه‌های فوق برنامه را بیش از حد برای کودکان در نظر نگیرید.
 • به خاطر نمرات کم کودکان را دعوا یا آن‌ها را سرزنش نکنید.
 • کودکان و دانش‌آموزان را با سایر دوستان خودشان مقایسه نکنید.
 • عملکرد کودکان را تنها با نمرات ارزیابی نکنید.
موفقیت تحصیلی کودکان

موفقیت تحصیلی کودکان

نکات مهمی که باید همیشه به یاد داشته باشید

 • در مورد تکالیف کودکان از آن‌ها سوالاتی بپرسید
 • برای کودکان یک مکان مطالعه آرام و با نور مناسب آماده کنید.
 • مکانی که کودکان در آنجا مطالعه می‌کنند باید به دور از عوامل حواس پرتی باشد.
 • از خواب کودکان و تغذیه آن‌ها غافل نشوید.
 • به صورت روزانه با کودکان خود در مورد مدرسه صحبت کنید.
 • احترام به دیگران و دوستان خود را در محیط خانه به کودکان آموزش دهید.
 • میزان استفاده از تلویزیون و فضای مجازی را کاهش دهید.
 • در مورد موفقیت تحصیلی کودکان با آن‌ها صحبت کنید.
 • با معلمان مدرسه به صورت مرتب در ارتباط باشید.
 • و …

موفقیت تحصیلی کودکان با اجی مجی

موسسه اجی مجی برای آموزش بهتر کودکان پکیج‌های آموزشی متنوعی را برای آن‌ها آماده کرده است. هدف این موسسه افزایش موفقیت تحصیلی کودکان در پایه‌های اول تا ششم ابتدایی است. اجی مجی برای هر پایه و هر درس از یک معلم نمونه کشوری کمک گرفته است و همراه با بازی و سرگرمی تمامی درس‌های پایه ابتدایی را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد. شما می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد اجی مجی به کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام اجی مجی مراجعه کنید. والدین می‌توانند با تهیه پکیج‌های آموزشی اجی مجی امکانات زیر را در اختیار کودکان خود قرار دهند:

 • تدریس توسط بهترین معلمان نمونه کشوری
 • تدریس جذاب معلمان با استفاده از جدیدترین روش‌های آموزشی
 • تدریس ساده و قابل فهم
 • استفاده از تصاویر و انیمیشن برای درک بهتر مطالب
 • آموزش همراه با بازی و سرگرمی
 • استفاده از دو عروسک مهربان اجی مجی برای آموزش بهتر
 • تدریس تمامی درس‌های پایه اول تا پایه ششم دبستان
 • آموزش سطر به سطر مفاهیم کتاب درسی
 • استفاده از جدیدترین روش‌های آموزشی جدید و نوین در دنیا برای آموزش
فهرست