مدرسه در خانه یا Homeschooling چیست؟

 1. اجی مجی
 2. مشاوره
 3. مدرسه در خانه یا Homeschooling چیست؟

شرایط کرونا این روزها موجب شده است که بسیاری از دانش‌آموزان در محیط خانه درس بخوانند. به عبارتی دیگر دانش‌آموزان در این شرایط آموزش مدرسه در خانه می‌بینند. شاید بسیاری از والدین با این اصطلاح آشنا باشند و آن را با عنوان آموزش در خانه نیز بشناسند. اصطلاح Homeschooling با تعطیلی مدارس بیشتر در معرض دید قرار گرفت و بسیاری از والدین برای آموزش از روش مدرسه در خانه استفاده می‌کنند.

با وجود خطرات ناشی از ویروس کرونا آموزش در خانه برای دانش‌آموزان بهتر است، زیرا رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی یا استفاده از ماسک برای کودکان بسیار دشوارتر است. اصطلاح Homeschooling همان طور که از نامش نیز پیداست به آموزش کودکان در خانه اشاره دارد. اجی مجی در این مطلب مدرسه در خانه را به شما توضیح می‌دهد و معایب و مزایای استفاده از این آموزش را بررسی می‌کند.

مدرسه در خانه

مدرسه در خانه

اصطلاح Homeschooling یا مدرسه در خانه چیست؟

مدرسه در خانه یا آموزش در خانه به فرآیندی گفته می‌شود که در آن والدین یا معلمان به جای آموزش رسمی در یک مدرسه عمومی به کودکان در محیط خانه درس‌ها را آموزش می‌دهند. همان طور که می‌دانید آموزش در محیط مدرسه برای دانش‌آموزان اجباری است و دانش‌آموزان باید در محیط مدرسه آموزش ببینند. تا قبل از سال 2020 این روش آموزشی محبوبیت زیادی نداشت، زیرا والدین اطلاعات دقیقی در مورد تدریس کودکان در خانه نداشتند. اما با وجود کرونا شرایط کاملا فرق کرد.

شرایط کرونا موجب شده است که والدین به ناچار به سراغ Homeschooling بروند و با استفاده از این روش کودکان خود را در خانه آموزش دهند. والدین باید اطلاعات زیادی در مورد درس‌های دانش‌آموزان داشته باشند تا بتوانند به خوبی آن‌ها را آموزش دهند. شاید در نگاه اول مدرسه در خانه بسیار جذاب باشد اما این روش متاسفانه مشکلات خاص خود را دارد. وجود کرونا استفاده از این روش را در سراسر جهان افزایش داده است و اکثر والدین از این روش برای آموزش کودکان استفاده می‌کنند.

چرا والدین به سراغ آموزش در خانه می‌روند؟

والدین تنها در دو صورت به سراغ مدرسه در خانه یا آموزش در خانه می‌روند. دلیل اول مربوط به زمانی است که والدین رضایت کافی از مدارس دولتی و خصوصی را ندارند. البته این موضوع در ایران کمتر اتفاق می‌افتد و در کشورهای خارجی این موضوع پررنگ‌تر است. دلیل دوم نیز مربوط به حفظ سلامتی کودکان می‌شود. والدین به خاطر این دو عامل به سراغ این روش مطالعه می‌روند و به دنبال راهی مناسب برای آموزش کودکان هستند.

با توجه به شرایط کرونا مدرسه در خانه بیشتر به دلیل عامل دوم در ایران انجام شده است. والدین علاقه‌ای ندارند از معلم خصوصی در این شرایط برای کودکان استفاده کنند و از طرفی دیگر هم مدارس تعطیل هستند. آموزش از راه دور تا حدی می‌تواند به کودکان کمک کند تا از درس‌ها عقب نباشند، اما این روش نیز معایب خاص خود را دارد. بنابراین والدین به سراغ homeschooling یا مدرسه در خانه می‌روند.

مدرسه در خانه

مدرسه در خانه

مزایای استفاده از homeschooling (مدرسه در خانه)

هر روش آموزشی معایب و مزایایی دارد و والدین با توجه به شرایط باید در مورد وضعیت آموزشی کودکان تصمیم بگیرند. روش مدرسه در خانه نیز مزایایی دارد که در قسمت زیر برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم:

 • والدین می‌توانند در این روش برنامه آموزشی کودکان را خودشان تنظیم کنند.
 • کودکان را همراه با آموزش‌های خود به درس خواندن علاقمند کنید.
 • شما وضعیت تحصیلی فرزندان خود را می‌دانید و با توجه به آن بهترین آموزش را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهید.
 • والدین با استفاده از این روش وقت زیادی را برای کودکان خود می‌گذرانند.
 • در شرایط کرونا والدین دیگر نگران سلامتی کودکان خود نمی‌شوند زیرا آن‌ها در محیط خانه قرار دارند.
 • والدین می‌توانند همراه با آموزش با کودکان نیز بازی کنند تا آن‌ها سرگرم شوند.

معایب روش آموزش در خانه

بیشتر والدین شاغل هستند و ممکن است زمان لازم برای تدریس کودکان را نداشته باشند. این بدین معنی است که کودکان فقط می‌توانند از آموزش از راه دور استفاده کنند و همراه با معلمان به صورت آنلاین مفاهیم را متوجه شوند. مدرسه در خانه معایبی نیز دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • بسیاری از والدین در محیط خانه حضور ندارند و نمی‌توانند به خوبی مفاهیم را به کودکان آموزش دهند.
 • تدریس مطالب درسی به هیچ عنوان کار آسانی نیست و والدین باید خودشان به خوبی در این موضوع مهارت داشته باشند یا از منابع درسی مناسب برای آموزش کودکان استفاده کنند.
 • ممکن است کودکان نتوانند به خوبی مفاهیم را آموزش ببینند والدین در این شرایط عصبانی می‌شوند و همین موضوع به آموزش کودکان ضربه می‌زند.
 • روند آموزشی ممکن است در مقایسه با مدرسه بسیار کند و آهسته باشد.
 • والدین در این روش باید هزینه بسیار زیادی را برای خرید کتاب‌ و منابع آموزشی متنوع متحمل شوند.
 • برای برخی از دانش‌آموزان دشوار است که به جای آموزش از معلمان از والدین خود آموزش ببینند.
 • والدین نمی‌توانند مباحث دشوار را به دانش‌آموزان آموزش دهند.

مدرسه در خانه

آیا آموزش کودکان در خانه در شرایط کرونا مناسب است؟

بیماری کرونا نشان داد که جهان در هر لحظه ممکن است با تغییرات زیادی روبه‌رو شود و والدین باید در هر لحظه آماده باشند. آیا آموزش کودکان در خانه و در این شرایط مناسب است؟ بله جواب این سوال بسیار ساده و واضح است. کودکان باید در این شرایط در خانه حضور داشته باشند و در خانه آموزش ببینند. آموزش از طریق مدرسه در خانه با توجه به شرایط زیر برای کودکان مناسب است:

1) انتخاب برنامه درسی مناسب

به این نکته توجه داشته باشید که روش مدرسه در خانه در دو حالت مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالت اول مربوط به شرایطی است که والدین نمی‌خواهند کودکان به مدرسه بروند. در حالت دوم، شرایط خاصی رخ می‌دهد و والدین مجبور هستند که مدرسه را به خانه بیاورند. منظور ما در این مطلب استفاده از مدرسه در خانه در حالت دوم است.

والدین می‌توانند با توجه به شرایط کودکان یک برنامه درسی مناسب برای کودکان آماده کنند. این موضوع بدون شک یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از این روش است. شما می‌دانید کودکان در چه ساعاتی کدام درس‌ها را مطالعه می‌کنند و با توجه به نقاط ضعف و قوت آن‌ها می‌توانید یک برنامه منظم در اختیار آن‌ها قرار دهید. به عنوان مثال اگر کودک شما در درس ریاضی اشکال دارد به راحتی می‌توانید بر روی این درس تمرکز کنید و مباحث ریاضی را به آن‌ها آموزش دهید.

2) افزایش ایمنی و امنیت کودکان

بیماری کرونا، ایمنی و امنیت کودکان را در محیط بیرون از خانه تهدید می‌کند. والدین باید تحت هر شرایطی مراقب کودکان خود باشند تا اتفاقی برای آن‌ها رخ ندهد. زمانی که کودکان در محیط خانه آموزش می‌بینند نگرانی‌های والدین در مورد ویروس کرونا نیز کاهش پیدا می‌کند. کودکان در محیط خانه هستند و امنیت آن‌ها در خانه تامین می‌شود از طرفی دیگر آن‌ها درس‌های خود را یاد می‌گیرند و به یادگیری ادامه می‌دهند.

3) افزایش بهره‌وری کودکان

در محیط مدرسه برای هر کلاس یک معلم وجود دارد و دانش‌آموزان همراه با آن معلم تمامی درس‌های خود را یاد می‌گیرند. گاهی اوقات ممکن است کودکان درس‌ها را بنا به هر دلیلی به خوبی در مدرسه یاد نگیرند و معلم نیز نتواند تمامی مطالب را برای همان کودک بارها تکرار کند. زمانی که کودکان در خانه و همراه با والدین مطالب را یاد می‌گیرند بهره‌وری آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. آن‌ها تمامی مطالب را یاد می‌گیرند و به راحتی برای چندمین بار مشکل را از والدین خود سوال می‌پرسند.

4) روابط بهتر با کودکان

بررسی‌ها و گزارشات نشان می‌دهد که کودکان در دوران پیش دبستانی و دوران دبستان در محیط خانه همراه با والدین بهتر مطالب را یاد می‌گیرند. البته این نکته را فراموش نکنید که در شرایط فعلی که مشکل کرونا وجود دارد این موضوع مطرح است. کودکان به دلیل ترس از مدرسه علاقه‌ای به درس خواندن از خود نشان نمی‌دهند. اما زمانی که کودکان همراه با والدین درس‌ها را مطالعه می‌کنند شرایط متفاوت می‌شود. والدین و کودکان با یکدیگر ارتباط بهتری برقرار می‌کنند و کودکان مفاهیم را بهتر یاد می‌گیرند.

مدرسه در خانه

مدرسه در خانه

مدرسه در خانه با اجی مجی

والدینی که می‌خواهند از آموزش کودکان در محیط خانه استفاده کنند باید یک منبع مناسب درسی نیز برای کودکان در نظر داشته باشند. اجی مجی با هدف آموزش کودکان از راه دور و در شرایط کرونا به خانه‌های شما می‌آید و تمامی درس‌های پایه اول تا ششم ابتدایی را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد. پکیج‌های اجی مجی نیازی به اتصال به اینترنت ندارند و کودکان به راحتی می‌توانند در هر زمان و مکانی که می‌خواهند آموزش‌ها را مشاهده کنند.

چرا اجی مجی ؟

 • استفاده از تصاویر و انیمیشن برای آموزش بهتر مطالب
 • آموزش همراه با بازی و سرگرمی
 • استفاده از روش‌های خاص و منحصربه‌فرد
 • توضیح سطر به سطر کتاب درسی
 • بررسی سوالات مهم هر درس
 • پاسخگویی به سوالات احتمالی دانش‌آموزان
 • استفاده از بهترین مدرسان کشور
 • آموزش مطالب همراه با شعر و داستان
 • و …

اجی مجی در خانه

معلمان اجی مجی با استفاده از روش‌های خاص و منحصربه‌فردی که دارند تمامی درس‌ها را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند و دانش‌آموزان همراه با بازی و سرگرمی مباحث درسی را یاد می‌گیرند. به عبارت دیگر اجی مجی یک مدرسه در خانه است و آموزش در مدرسه را در این شرایط دشوار به خانه آورده است. شما می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد پکیج‌های اجی به کانال تلگرام یا صفحه اینستاگرام اجی مجی مراجعه کنید و نمونه تدریس‌های آموزشی را نیز مشاهده نمایید.

فهرست