هر شکل هندسی روش خاص خود را برای محاسبه محیط، مساحت و حجم دارد. یکی دیگر از شکل‌های هندسی که در کلاس پنجم دبستان دانش‌آموزان با آن روبه‌رو می‌شوند، نحوه محاسبه محیط و مساحت لوزی است. محیط و مساحت لوزی کلاس پنجم دبستان یکی از مباحثی است که در کلاس پنجم دبستان در امتحانات از آن استفاده می‌شود. شاید بسیاری از دانش‌آموزان در نحوه محاسبه محیط و مساحت لوزی با مشکل مواجه هستند. اما اجی مجی برای این مشکل یه راه مناسب ارائه داده است. دانش‌آموزان می‌توانند به طور کامل در این مطلب محیط و مساحت لوزی کلاس پنجم دبستان را یاد بگیرند و در امتحانات نمرات بالایی کسب کنند.

محیط و مساحت لوزی کلاس پنجم

محیط و مساحت لوزی کلاس پنجم

 

محیط یک شکل هندسی چیست؟

زمانی‌که می‌خواهید محیط یک شکل هندسی را پیدا کنید به چه نکاتی توجه می‌کنید؟ قبل از اینکه به سراغ محیط و مساحت لوزی کلاس پنجم برویم بهتر است با مفاهیم بیشتر آشنا شویم. محیط یک شکل چگونه محاسبه می‌شود؟ محیط یک شکل از جنس طول است. به عبارت دیگر اگر بخواهیم محیط یک شکل را پیدا کنیم باید به بخش بیرونی آن شکل توجه داشته باشیم. بنابراین محیط یک شکل بخش بیرونی آن شکل است.

مساحت یک شکل هندسی چیست؟

حالا که با معنی محیط یک شکل آشنا شدید بهتر است به سراغ مفهوم مساحت یک شکل هندسی برویم. منظور ما از مساحت یک شکل چیست؟ مساحت یک شکل هندسی از جنس سطح است. به عبارت دیگر می‌توان گفت مساحت یک شکل، سطح آن شکل است. بنابراین برای اینکه بتوانید مساحت یک شکل هندسی را محاسبه کنید باید سطح درونی آن شکل را محاسبه کنید.

شکل هندسی لوزی

همان طور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم در این مطلب به سراغ نحوه محاسبه محیط و مساحت لوزی کلاس پنجم می‌رویم. ما در قسمت بالا محیط و مساحت یک شکل هندسی را توضیح دادیم. اما شکل هندسی لوزی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ یک لوزی به صورت یک چهار ضلعی متساوی الاضلاع است. به عبارت دیگر می‌توان گفت لوزی یک چهار ضلعی است که اضلاع آن با یکدیگر برابر هستند. یک لوزی ویژگی‌ها و مشخصات زیر را دارد:

  • در لوزی قطرها عمود منصف یکدیگرند.
  • مجموعه دو زاویه مجاور با هم در لوزی برابر با 180 درجه است.
  • لوزی می‌تواند منتظم یا نامنتظم باشد.
  • متوازی الاضلاعی که قطرهای آن عمود منصف باشد لوزی است.
  • زوایای روبه‌رو دو به دو برابر هستند.
  • در لوزی زوایای مجاور مکمل هستند.
  • در لوزی قطرها نیمساز زاویه‌ها هستند.
  • مجموعه زوایای داخلی 360 درجه است.
شکل هندسی لوزی

شکل هندسی لوزی

 

نحوه محاسبه محیط و مساحت لوزی کلاس پنجم ابتدایی

1) محاسبه مساحت لوزی با استفاده از قطر

یکی از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توان مساحت یک لوزی را محاسبه کرد استفاده از قطر آن لوزی است. برای محاسبه مساحت یک لوزی با استفاده از قطر کافیست اندازه قطرها را محاسبه کنید. به عبارت دیگر برای محاسبه مساحت لوزی با استفاده از قطر آن باید دو قطر را در یکدیگر ضرب کنید و حاصل را بر عدد 2 تقسیم نمایید.

2 / (قطر بزرگ * قطر کوچک) :مساحت لوزی

2) محاسبه مساحت لوزی با استفاده از قاعد و ارتفاع

یکی از روش‌های آسان برای پیدا کردن مساحت لوزی استفاده از قاعده و ارتفاع است. شما باید در این روش قاعده و ارتفاع را در یکدیگر ضرب کنید. بله به همین سادگی می‌توانید مساحت لوزی را محاسبه کنید. بنابراین اگر قاعده و ارتفاع یک لوزی را در اختیار داشته باشید کافیست برای محاسبه مساحت آن قاعده را در ارتفاع ضرب کنید.

 

محیط و مساحت لوزی کلاس پنجم

محیط و مساحت لوزی کلاس پنجم

 

3) محاسبه محیط لوزی با استفاده از ضلع

زمانی که به سراغ محاسبه محیط لوزی می‌رویم باید اطلاعاتی در مورد ضلع لوزی داشته باشیم. شاید به راحتی بتوان گفت که محاسبه محیط لوزی بسیار آسان است. برای محاسبه محیط لوزی کافیست اندازه یک ضلع را در عدد 4 ضرب کنیم. به عنوان مثال اگر یکی از ضلع‌های لوزی 5 باشد برای محاسبه محیط لوزی کافیست آن ضلع را در عدد 4 ضرب کنیم.

محیط لوزی: یک ضلع * 4

4) محاسبه محیط لوزی با استفاده از قطر

قطرها در لوزی بر یکدیگر عمود هستند و از طرفی دیگر تقاطع این قطرها در لوزی 4 مثل قائم‌الزاویه به وجود می‌آورد. با توجه به این شرایط اگر بخواهیم با استفاده از قطر لوزی محیط آن را محاسبه کنیم باید اندازه وتر یکی از چهار مثلث را پیدا کنیم و سپس آن را در عدد 4 ضرب کنیم. به عبارت دیگر وتر یکی از مثلث‌ها یکی از اضلاع لوزی محسوب می‌شود.

 

محیط و مساحت لوزی کلاس پنجم

محیط و مساحت لوزی کلاس پنجم

 

سخن آخر

همان طور که مشاهده می‌کنید محاسبه محیط و مساحت لوزی کلاس پنجم بسیار ساده است. زمانی که مفاهیم را متوجه می‌شوید به راحتی می‌توانید نحوه محاسبه محیط و مساحت را آموزش ببینید. موسسه اجی مجی برای آموزش بهتر دانش‌آموزان از پکیج‌های تصویری استفاده می‌کند که تمامی مفاهیم و درس‌های اول تا ششم ابتدایی را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد. محتوای این پکیج‌ها به صورت تصویری و انیمیشن آماده شده است و دانش‌آموزان می‌توانند همراه با آموزش بازی کرده و سرگرم شوند.

شما می‌توانید برای دیدن هدیه‌های رایگان اجی مجی به قسمت محصولات رایگان مراجعه نمایید و تنها با پرداخت هزینه پست قسمتی از محتوای هر پایه را در اختیار داشته باشید. برای داشتن اطلاعات بیشتر به کانال تلگرام اجی مجی مراجعه کنید.

 

فهرست