همان طور که در مطالب قبلی مطالعه کردید هر شکل هندسی دارای محیط و مساحت منحصربه‌فردی است. در ادامه آموزش محیط و مساحت شکل‌های هندسی به سراغ محیط و مساحت ذوزنقه کلاس پنجم می‌رویم. تیم محتوای اجی مجی ابتدا مفهوم محیط و مساحت را توضیح می‌دهد سپس اطلاعاتی در مورد شکل هندسی ذوزنقه در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. در مرحله آخر نیز با چند روش ساده به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد که چگونه محیط و مساحت ذوزنقه کلاس پنجم را محاسبه کنند.

محیط و مساحت ذوزنقه کلاس پنجم

محیط و مساحت ذوزنقه کلاس پنجم

محیط یک شکل هندسی چگونه محاسبه می‌شود؟

هر شکل هندسی دارای محیط است. اما منظور ما از محیط یک شکل هندسی چیست؟ محیط یک شکل بخش بیرونی آن شکل است. این بدین معنی است که برای محاسبه محیط یک شکل باید بخش بیرونی آن شکل را محاسبه کنیم. البته به این نکته نیز توجه داشته باشید که محیط یک شکل جنسی از نوع طول دارد.

مساحت یک شکل هندسی چگونه محاسبه می‌شود؟

منظور ما از مساحت یک شکل هندسی چیست؟ زمانی‌که می‌خواهیم مساحت یک شکل هندسی را محاسبه کنیم باید به سراغ سطح آن شکل هندسی برویم. مساحت یک شکل از جنس سطح است. به عبارت دیگر زمانی‌که می‌خواهیم مساحت یک شکل را محاسبه کنیم سطح آن شکل را در نظر می‌گیریم. بنابراین باید سطح درونی آن شکل را برای مساحت آن بررسی کنیم.

شکل هندسی ذوزنقه

ذوزنقه یک چهار ضلعی با دو ضلع موازی است. در شکل ذوزنقه زاویه‌های مجاور به دو ضلع موازی با هم به صورت مکمل هستند. ذوزنقه یک شکل هندسی در فضای دو بعدی است که چهار ضلع دارد. هر ذوزنقه دارای اصطلاحات و ویژگی‌های خاصی است. برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

  • قاعده: دو ضلع موازی ذوزنقه، قاعده نامیده می‌شود.
  • ساق: دو ضلع غیر موازی ذوزنقه، ساق نامیده می‌شود.
  • ارتفاع: کوتاه‌ترین فاصله بین دو قاعده در ذوزنقه ارتفاع نامیده می‌شود.
  • قطر: قطر ذوزنقه یک پاره خط است که دو راس زوایای مقابل را به یکدیگر وصل می‌کند.
  • هر ذوزنقه دارای دو قطر است.
  • ذوزنقه انواع مختلفی مانند متساوی الساقین، قائم الزاویه و مختلف الاضلاع دارد.
  • در ذوزنقه قائم الزاویه، ساق عمود بر دو قاعده ساق قائم و دیگری ساق مایل نامیده می‌شود.
  • در ذوزنقه متساوی الساقین قطرها با یکدیگر مساوی هستند.
  • و …

محیط و مساحت ذوزنقه کلاس پنجم

نحوه محاسبه محیط و مساحت ذوزنقه کلاس پنجم

محیط ذوزنقه

محاسبه محیط با داشتن اضلاع

در روش اول برای به دست آوردن محیط ذوزنقه کافیست تا اندازه هر 4 ضلع را با هم محاسبه کنیم. بنابراین با توجه به این تعریف، محیط ذوزنقه را به صورت زیر محاسبه می‌کنیم:

محیط ذوزنقه: مجموع اندازه چهار ضلع
P=AB+BC+CD+DA

محیط و مساحت ذوزنقه کلاس پنجم

مساحت ذوزنقه

برای اینکه بتوانید مساحت ذوزنقه را محاسبه کنید به قاعده و ارتفاع ذوزنقه نیاز دارید. با توجه به این تعریف شما می‌توانید با استفاده از روش زیر مساحت ذوزنقه را محاسبه کنید:

2 / (مجموع دو قاعده) * ارتفاع

محیط و مساحت ذوزنقه کلاس پنجم

سخن آخر

همان طور که مطالعه می‌‌کنید نحوه محاسبه محیط و مساحت ذوزنقه کلاس پنجم بسیار ساده است. دانش‌آموزان کافیست با توجه به مراحلی که توضیح داده شده است محیط و مساحت ذوزنقه را محاسبه کنند. شما می‌توانید برای آموزش بهتر دانش‌آموزان از پکیج‌های اجی مجی استفاده کنید. تمامی پکیج‌های اجی مجی به صورت تصویری هستند و دانش‌آموزان می‌توانند همراه با بازی و سرگرمی مفاهیم ریاضی را یاد بگیرند.

شما می‌توانید برای دیدن هدیه‌های رایگان اجی مجی به قسمت محصولات رایگان مراجعه نمایید و تنها با پرداخت هزینه پست قسمتی از محتوای هر پایه را در اختیار داشته باشید. برای داشتن اطلاعات بیشتر به کانال تلگرام اجی مجی مراجعه کنید.
فهرست