دانش‌آموزان در ریاضی ششم دبستان با محیط و مساحت انواع شکل‌های هندسی بیشتر آشنا می‌شوند. یکی دیگر از شکل‌های هندسی که دانش‌آموزان در کلاس ششم ابتدایی با آن آشنا می‌شوند، شکل هندسی بیضی است. دانش‌آموزان نحوه محاسبه محیط و مساحت بیضی را در کلاس ششم دبستان یاد می‌گیرند. البته در مورد محیط بیضی نکاتی وجود دارد که معمولا در کلاس ششم دبستان به آن اشاره نمی‌شود. تیم محتوای اجی مجی در این مطلب به سراغ نحوه محاسبه محیط و مساحت بیضی می‌رود و نکاتی را در مورد این شکل هندسی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد.

محیط و مساحت بیضی

محیط و مساحت بیضی

تعریف شکل هندسی بیضی

بیضی مجموعه‌ تمام نقاطی در صفحه است که مجموع فاصله آن‌ها از دو نقطه ثابت یک مقدار ثابت است. نقطه‌های ثابت در بیضی به عنوان کانون در نظر گرفته می‌شوند. هر بیضی دارای ویژگی‌هایی است که با توجه به آن می‌توان بیضی را تعریف کرد. این مفاهیم عبارتند از:

 • قطر کوچک: کوتاه‌ترین قطر بیضی که در باریک‌ترین قسمت بیضی قرار دارد، قطر کوچک نامیده می‌شود. (محور کوچک)
 • قطر بزرگ: بلندترین قطر بیضی که در عریض‌ترین قسمت بیضی قرار دارد، قطر بزرگ نامیده می‌شود. (محور بزرگ)
 • خط تقارن: هر یک از نیم‌محورهای بیضی، خط تقارن نامیده می‌شود.
 • مرکز بیضی: مرکز بیضی محل برخورد قطر بزرگ و قطر کوچک است.
محیط و مساحت بیضی

محیط و مساحت بیضی

محاسبه محیط و مساحت بیضی

فرمول محیط و مساحت بیضی بسیار ساده است. البته ما در این مطلب تنها نحوه محاسبه فرمول مساحت بیضی را آموزش می‌دهیم. برای پیدا کردن مساحت بیضی از روش زیر استفاده کنید:

1) محاسبه شعاع بزرگ بیضی

برای اینکه بتوانید مساحت یک بیضی را محاسبه کنید باید شعاع بزرگ بیضی را پیدا کنید. شعاع بزرگ بیضی عریض‌ترین قسمت بیضی است. معمولا شعاع بزرگ بیضی را با علامت a نشان می‌دهند. اگر بر روی شکل اندازه شعاع بیضی مشخص باشد محاسبه آن کار سختی نیست. اگر شعاع بزرگ مشخص نباشد باید به وسیله یک خط کش اندازه آن را محاسبه کنید.

2) محاسبه شعاع کوچک بیضی

برای اینکه بتوانید مساحت بیضی را پیدا کنید به شعاع کوچک بیضی نیز نیاز دارید. شعاع کوچک بیضی را با علامت b نشان می‌دهند. به عبارت دیگر می‌توان گفت شعاع همان نیم قطر کوچک است.

3) عدد π

نحوه محاسبه مساحت بیضی بسیار ساده است. شما به دو شعاع کوچک و بزرگ برای محاسبه مساحت نیاز دارید. البته عدد π نیز در محاسبه مساحت مورد استفاده قرار می‌گیرد. عدد π را در محاسبه مساحت باید عدد 3.14 در نظر بگیرید.

محیط و مساحت بیضی

محیط و مساحت بیضی

فرمول مساحت بیضی

برای پیدا کردن مساحت بیضی به شعاع کوچک و بزرگ و عدد π نیاز داریم. بنابراین فرمول مساحت بیضی به صورت زیر است:

π * a * b  : مساحت بیضی

نکته: اگر در محاسبه مساحت بیضی به اطلاعات قطر بیضی دسترسی داشته باشیم باید قطر بیضی را تقسیم بر 2 کنیم تا شعاع به دست بیاید. سپس شعاع را در فرمول جایگذاری می‌کنیم.

 مثال:

مساحت بیضی که شعاع کوچک آن 2 و شعاع بزرگ آن 5 است را محاسبه کنید.

π * a * b  : مساحت بیضی

5*2*3.14  : مساحت بیضی

31.4 : مساحت بیضی 

محیط و مساحت بیضی

محیط و مساحت بیضی

ریاضی ششم دبستان اجی مجی

موسسه اجی مجی برای تمامی پایه‌های اول تا ششم دبستان پکیج‌های منحصربه‌فردی آماده کرده است. یکی از این پکیج‌ها ریاضی ششم دبستان اجی مجی است که توسط خانم نیلوفر قهرمانی تدریس می‌شود. شاید برای بسیاری از والدین این سوال پیش آید که چرا باید از پکیج ریاضی ششم دبستان استفاده کرد! ما در قسمت زیر مهم‌ترین دلایل انتخاب ریاضی ششم دبستان اجی مجی را به شما توضیح می‌دهیم:

1) استفاده از انیمیشن و تصاویر

پکیج ریاضی ششم دبستان اجی با استفاده از انیمیشن و تصاویر تهیه شده است. این بدین معنی است که تمامی مفاهیم و مطالب ریاضی با استفاده از انیمیشن به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. اما دلیل این روش آموزشی چیست؟ مطالبی که با استفاده از تصاویر و انیمیشن آموزش داده می‌شود برای یک مدت طولانی در حافظه طولانی مدت دانش‌آموزان ثبت می‌شود.

2) تدریس توسط بهترین معلم کشور

پکیج ریاضی ششم دبستان اجی مجی توسط بهترین معلم ریاضی کشور یعنی خانم نیلوفر قهرمانی تدریس می‌شود. خانم قهرمانی با 10 سال سابقه تدریس بهترین انتخاب برای تدریس ریاضی ششم دبستان است. خانم نیلوفر قهرمانی دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع است و یکی از بااستعدادترین معلمان کشور محسوب می‌شود. استفاده از روش‌های ابتکاری و منحصربه‌فرد در آموزش ریاضی موجب می‌شود که دانش‌آموزان مفاهیم ریاضی را به بهترین شکل ممکن یاد بگیرند.

3) استفاده از روش‌های آموزشی جدید

اجی مجی در پکیج‌ ریاضی ششم دبستان از روش‌های آموزشی جدیدی استفاده می‌کند. این روش‌های آموزشی تمرکز و قدرت یادگیری دانش‌آموزان را افزایش می‌دهند. تکنولوژی‌های استفاده شده در پکیج ریاضی ششم دبستان اجی مجی با استفاده از پویانمایی مفاهیم را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند.

4) آموزش همراه با بازی و سرگرمی

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های پکیج‌های اجی مجی استفاده از بازی و سرگرمی در حین آموزش است. دانش‌آموزان می‌توانند همزمان با یادگیری مطالب، بازی کنند و سرگرم شوند. این موضوع موجب می‌شود آن‌ها با علاقه بیشتری پکیج‌ها را مشاهده کنند و مطالب را یاد بگیرند.

محیط و مساحت بیضی

5) قیمت مناسب

منابع بسیار زیادی برای درس‌های ابتدایی وجود دارند و هر کدام از این منابع از قیمت‌های قابل توجهی برخوردار هستند. پکیج ریاضی ششم دبستان اجی مجی با یک قیمت مناسب در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. این پکیج در 4 حلقه دی وی دی آماده شده است و تمامی مفاهیم ریاضی ششم دبستان را شامل می‌شود.

موضوعات ریاضی ششم دبستان

پکیج ریاضی ششم دبستان اجی مجی مطابق با سرفصل‌های ریاضی ششم دبستان به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. دانش‌آموزان در این پکیج مفاهیم زیر را مطالعه می‌کنند:

 • فصل اول: کسر متعارفی
 • فصل دوم: عددهای اعشاری
 • فصل سوم: اندازه‌گیری طول و زاویه
 • فصل چهارم: عددهای تقریبی
 • فصل پنجم: نسبت، تناسب و درصد
 • فصل ششم: اندازه‌گیری سطح و حجم
 • فصل هفتم: تقریب

نمونه تدریس خانم نیلوفر قهرمانی

شما می‌توانید در قسمت زیر نمونه تدریس خانم نیلوفر قهرمانی را برای درس ریاضی مشاهده کنید. اگر به دنبال ویدیوهای آموزشی بیشتری هستید همین حالا به  کانال تلگرام اجی مجی مراجعه کنید و ویدیوهای بیشتری از معلمان اجی مجی مشاهده نمایید.

شما می‌توانید برای اینکه اطلاعات بیشتری در مورد محصولات اجی مجی داشته باشید به صفحه اینستاگرام اجی مجی مراجعه کنید. جهت دریافت تخفیف ویژه محصولات اجی مجی و همچنین دریافت پکیج های رایگان اجی مجی تماس بگیرید
۰۲۱۶۶۰۹۸۲۰۰

 

فهرست