یکی از مباحثی که دانش‌آموزان ابتدایی در درس علوم آموزش می‌بینند، مبحث گیاه و رشد گیاه است. دانش‌آموزان در علوم پایه‌های اول تا پنجم ابتدایی آموزش می‌بینند که یک گیاه چگونه رشد می‌کند و برای رشد به چه چیزهایی نیاز دارد. علوم ششم ابتدایی در موسسه اجی مجی توسط خانم مریم احمدی تدریس می‌شود. خانم احمدی به دانش‌آموزان یاد می‌دهد که چگونه یک گیاه رشد می‌کند و در طول این زمان به چه چیزهایی نیاز دارد. ما در این مطلب عواملی که در رشد گیاهان موثر هستند را به شما معرفی می‌کنیم و سپس خانم احمدی با استفاده از تصاویر زیبا این مبحث را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد.

رشد گیاه

رشد گیاه

موارد لازم برای رشد گیاه

یک گیاه برای اینکه بتواند رشد کند به 4 چیز مهم و حیاتی نیاز دارد:

  • آب
  • خاک مناسب
  • نور
  • هوا (در این قسمت منظور از هوا، گاز اکسیژن و گار کربنیک است)

1) نقش آب در رشد گیاه

هر گیاهی برای اینکه بتواند رشد کند به آب نیاز دارد و این طبیعی‌ترین نیاز یک گیاه است. گیاهان در مقایسه با سایر موجودات زنده به آب بیشتری برای زنده ماندن نیاز دارند. هر گیاهی برای فتوسنتز به آب نیاز دارد. شاید برخی از گیاهان بتوانند برای مدت بسیار کوتاهی بدون نور خورشید زنده بمانند ولی بدون آب این موضوع امکان‌پذیر نیست. گیاه بدون آب پژمرده می‌شود و از بین می‌رود.

2) نقش خاک در رشد گیاه

یکی دیگر از چیزهایی که گیاه برای رشد خود به آن نیاز دارد، خاک است. یکی از نکات جالب در مورد خاک داشتن هوا و آب است. این بدین معنی است که فضاهای موجود در بین ذرات خاک، حاوی آب و هوا هستند. خاک در رشد گیاه تاثیر بسیار زیادی دارد زیرا مواد مغذی خاک را تامین می‌کند.

3) نقش نور در رشد گیاه

نور نقش مهمی در غذاسازی گیاه دارد. برخی از گیاهان برای رشد به نور بیشتری نیاز دارند و برخی از آن‌ها در مقایسه با سایر گیاهان نور کمتری برای رشد می‌خواهند. اما در هر حالتی هر گیاهی برای رشد بهتر نیاز به نور دارد.

4) نقش هوا در رشد گیاه

هوا نیز نقش زیادی در رشد گیاه دارد. اما منظور از هوا گاز اکسیژن است و این گاز باید برای رشد گیاه در دسترس گیاه قرار بگیرد. سه گاز عمده که تشکیل دهنده هوا برای خاک هستند عبارتند از: نیتروژن، اکسیژن و گاز کربنیک. گیاه بدون هوا نیز نمی‌تواند رشد کاملی داشته باشند و باید حتما در معرض هوای مناسب باشد. با توجه به موضوع‌هایی که در این مطلب به آن اشاره کردیم یک گیاه برای اینکه بتواند به طور کامل رشد کند باید هر 4 عامل را به خوبی دریافت کند.

آموزش تصویری مبحث رشد گیاه در علوم ابتدایی

دانش‌آموزان عزیز می‌توانند در ویدیو زیر همراه با اجی مجی و خانم مریم احمدی نحوه رشد گیاه را یاد بگیرند. خانم احمدی با روش‌های خاص و منحصربه‌فردی که دارد این مطلب را به آسانی به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد. شما می‌توانید برای دیدن آموزش‌های تصویری بیشتر به کانال تلگرام اجی مجی مراجعه کنید:

علوم ابتدایی همراه با اجی مجی

موسسه اجی مجی برای اینکه دانش‌آموزان بتوانند در دوران کرونا به صورت آموزش از راه دور مباحث را یاد بگیرند برای تمامی درس‌های دوره اول تا ششم ابتدایی پکیج‌های آموزشی تهیه کرده است. دانش‌آموزان می‌توانند همراه با این پکیج‌ها سرگرم شوند و همراه بازی تمامی مباحث را به آسانی یاد بگیرند. شاید یکی از درس‌های دشوار دوره ابتدایی بعد از درس ریاضی، درس علوم باشد. علوم ششم ابتدایی توسط خانم احمدی تدریس می‌شود و همراه با روش‌های خاص پکیج‌های علوم در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. شما می‌توانید نمونه تدریس درس‌های علوم هر پایه را در صفحه محصولات مشاهده کنید یا به سراغ ویدیوهای آموزشی موسسه اجی مجی در کانال تلگرام بروید.

فهرست