جهش تحصیلی برای دانش آموزان ابتدایی چگونه است؟

  1. اجی مجی
  2. مشاوره
  3. جهش تحصیلی برای دانش آموزان ابتدایی چگونه است؟

سالیانه تعداد زیادی از دانش‌آموزان با توجه به شرایطی که دارند برای جهش تحصیلی اقدام می‌کنند. شاید برای بسیاری از والدین هنوز این سوال وجود داشته باشد که از کجا باید جهش تحصیلی کودکان را تشخیص داد؟ پاسخ ساده و روشنی برای این سوال وجود ندارد. اما برخی از ویژگی‌ها و مهارت‌های کودکان موجب این جهش در دوران تحصیل می‌شود. یکی از نکاتی که والدین باید به آن توجه داشته باشند نبودن جهش برای دانش‌آموزان اول ابتدایی است. این بدین معنی است که تمامی دانش‌آموزان باید کلاس اول را سپری کنند.

جهش تحصیلی کودکان به عواملی مانند مدیر مدرسه، اداره آموزش و پرورش منطقه و آموزش و پرورش استثنایی بستگی دارد. این بدین معنی است که والدین به تنهایی برای جهش تحصیلی کودکان تصمیم نمی‌گیرند. کودکان باید مورد ارزیابی‌های زیادی قرار بگیرند و سپس با توجه به تایید آموزش و پرورش این اتفاق رخ می‌دهد. تیم محتوای اجی مجی در این مطلب مزایا و معایب جهش در تحصیل کودکان را به والدین عزیز توضیح می‌دهد.

جهش تحصیلی

جهش تحصیلی

چگونه جهش تحصیلی کودکان را تشخیص دهیم؟

شاید بسیاری از والدین هنوز در مورد جهش تحصیلی کودکان اطلاعات دقیقی ندارند. آن‌ها نمی‌دانند کدام ویژگی فرزندان موجب این جهش می‌شود. ما در این قسمت مهم‌ترین صفات و ویژگی‌های کودکانی که برای جهش تحصیلی آماده هستند را به شما معرفی می‌کنیم:

1) صفات شناختی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که والدین باید به آن توجه خاصی داشته باشند، میزان هوش کودکان است. بدون شک اولین صفتی که موجب می‌شود فرزند شما امکان تحصیل در یک پایه بالاتر را بدون حضور در کلاس داشته باشد، میزان هوش است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کودکان با ضریب هوشی بالا امکان جهش دارند. شناخت صفات تحصیلی کودکان در مدرسه بسیار مهم است. بدون شک مدرسه در تعیین جهش تحصیلی کودکان نقش بسیار مهمی دارد.

معمولا در تمامی مدارس چندین ارزیابی مختلف در مورد صفات شناختی و هوش کودکان صورت می‌گیرد. این موضوع به معلمان کمک می‌کند تا توانایی کودکان را ارزیابی کنند. اگر احساس می‌کنید کودک شما نسبت به پایه تحصیلی خود اطلاعات بیشتری دارد بهتر است با مدرسه و معلمان صحبت کنید. این موضوع را فراموش نکنید که مدرسه بهترین مکان برای سنجش جهش تحصیلی است.

2) ویژگی‌های فیزیکی

الف) مهارت‌های فیزیکی

یکی دیگر از دلایلی که موجب می‌شود کودکان در وضعیت جهش قرار بگیرند، مهارت‌های فیزیکی آن‌هاست. بسیاری از کودکان دارای مهارت‌های فیزیکی بالایی هستند و نسبت به هم سن و سالان خود توانایی‌های بیشتری دارند. این مهارت‌ها می‌توانند شامل مهارت‌های ورزشی باشند. یکی دیگر از معیارهایی که در کنار میزان هوش و صفات شناختی کودکان برای جهش مورد ارزیابی قرار می‌گیرد مهارت‌های ورزشی پیشرفته یا مهارت‌های هنری کودکان است.

ب) رشد سریع کودکان

والدین با توجه به عواملی که در این قسمت معرفی کردیم متوجه وضعیت جهش تحصیلی کودکان می‌شوند. اما یک عامل دیگر نیز در تشخیص این وضعیت بسیار مهم است. کودکانی که قد بلندی دارند و از نظر جسمی نیز از سایر دوستان خود قد بلندتر هستند با توجه به نظر مدیر مدرسه و آموزش و پرورش می‌توانند جهش تحصیلی داشته باشند.

3) موفقیت تحصیلی کودکان

یکی دیگر از شاخص‌هایی که موجب جهش تحصیلی کودکان می‌شود، موفقیت تحصیلی کودکان در مدرسه است. این موضوع کاملا توسط معلمان تشخیص داده می‌شود. اگر کودکان ویژگی‌ها و مهارت‌های بالایی در تحصیل داشته باشند معلمان این موضوع را به والدین اطلاع می‌دهند. معلمان به خوبی مهارت‌های تحصیلی کودکان را متوجه می‌شوند. بنابراین اگر می‌خواهید از جهش تحصیلی کودکان خود مطلع شوید باید با معلمان نیز مشورت کنید.

با توجه به مواردی که در این قسمت مشخص کردیم کودکان باید ویژگی‌های زیر را برای جهش تحصیلی داشته باشند:

  • استعداد یادگیری: والدین و معلمان برای جهش تحصیلی باید استعداد و مهارت‌های یادگیری کودکان را بررسی کنند.
  • مهارت‌های علمی: برای تعیین جهش معلمان باید مهارت‌های علمی کودکان را نیز در نظر داشته باشند. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که کودکان باید در تست‌های هوش نیز شرکت کنند.
  • عادت‌های کاری: آیا فرزند شما در سنین پایین به طور مستقل کارهای خود را انجام می‌دهد؟ آیا می‌تواند برای یک دوره طولانی کارهای خود را انجام دهد؟ ….. این موضوع نیز می‌تواند عامل دیگری برای جهش باشد.
  • توانایی تحمل فشار علمی: والدین باید به این موضوع توجه داشته باشند که کودکان به چه میزانی توانایی یادگیری مسائل جدید را دارند.
  • بلوغ اجتماعی: آیا کودک با سایر کودکان رابطه خوبی دارد؟ آیا در موقعیت‌های اجتماعی اعتماد به نفس دارد؟
  • قد: معمولا دانش‌آموزانی که قد بلندی در مقایسه با همکلاسی‌های خود دارند از جهش تحصیلی استفاده می‌کنند.
  • لذت از یادگیری: آیا کودک از یادگیری مسائل و مفاهیم جدید لذت می‌برد؟
جهش تحصیلی

جهش تحصیلی

مزایای استفاده از جهش تحصیلی برای دانش‌آموزان ابتدایی

1) چالش علمی

بدون شک دانش‌آموزانی که می‌توانند از جهش تحصیلی استفاده کنند، تیزهوش هستند. زمانی که این کودکان در یک کلاس بالاتر از سطح فعلی خود قرار می‌گیرند، علاقه بیشتری به یادگیری پیدا می‌کنند. به عبارت دیگر می‌توان گفت این جهش می‌تواند موجب ایجاد یک تحرک ذهنی در کودکان شود.

2) کاهش اضطراب و استرس

اگر دانش‌آموز تیزهوش به چالش کشیده نشود، رفتارهای پر استرس از خود نشان می‌دهد. اگر کودکان در سطحی قرار بگیرند که مناسب سطح علمی آن‌هاست، موفقیت تحصیلی آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

3) رضایت تحصیلی

بررسی‌ها نشان می‌دهد که کودکان با جهش تحصیلی دارای رضایت تحصیلی زیادی هستند. این دانش‌آموزان علاقه بسیار زیادی به یادگیری دارند و مسائل و مفاهیم را به خوبی یاد می‌گیرند. بنابراین زمانی‌که کودکان با کودکان هم سطح علمی خود در یک کلاس قرار می‌گیرند، رضایت تحصیلی در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

جهش تحصیلی

معایب جهش تحصیلی

اگرچه این روش ممکن است مزایایی داشته باشد اما والدین باید معایب آن را نیز در نظر داشته باشند. شما می‌توانید در قسمت زیر با برخی از این معایب بیشتر آشنا شوید:

1) مشکلات تحصیلی

یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در این شرایط ممکن است برای دانش‌آموزان رخ دهد، کسب نکردن نمرات مناسب در تمامی درس‌هاست. این امکان وجود دارد که کودک شما فقط در درس ریاضی هوش بالایی داشته باشد و در سایر درس‌ها نتواند با دانش‌آموزان دیگر برابری کند. حتما به این نکته توجه داشته باشید که کودکان در تمامی درس‌ها نمرات بالا و خوبی داشته باشند.

2) عدم آمادگی عاطفی

کودکان با استعداد و باهوش، رشد نا همزمان را تجربه می‌کنند. این بدین معنی است که آن‌ها ممکن است از نظر تحصیلی پیشرفته باشند اما از نظر عاطفی نابالغ هستند. اگر کودکان از نظر عاطفی و اجتماعی از همتایان خود عقب‌تر هستند باید در راستای جهش تحصیلی قرار نگیرند. اگر کودکان تحت این شرایط جهش تحصیلی داشته باشند ممکن است از لحاظ عاطفی دچار مشکلاتی شوند.

جهش تحصیلی

جهش تحصیلی

3) چالش‌های غیر منتظره

کودکان با استعداد که از جهش تحصیلی استفاده می‌کنند معمولا به شاگرد اول بودن عادت دارند. این موضوع می‌تواند برای این دانش‌آموزان پس از جهش کمی دشوار باشد. آن‌ها در کلاس جدید با دانش‌آموزانی هستند که سطح علمی یکسانی دارند. بنابراین این موضوع ممکن است بر روی روحیه این کودکان تاثیر داشته باشد.

سخن آخر

اجی مجی با ارائه مطالب مختلف به والدین کمک می‌کند تا با اطلاعات بیشتری به وضعیت تحصیلی دانش‌آموزان بپردازند. اگر احساس می‌کنید که کودک شما از نظر علمی بالاتر از سطح فعلی خود قرار دارد بهتر است با معلمان مشورت کنید. در صورت تایید معلمان و مدیر مدرسه شما می‌توانید اقدامات لازم را انجام دهید.

برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد آموزش کودکان در دوران ابتدایی به کانال تلگرام اجی مجی مراجعه کنید.

 

فهرست