معرفی روش های ساده برای تقویت هوش ریاضی کودکان

  1. اجی مجی
  2. مشاوره
  3. معرفی روش های ساده برای تقویت هوش ریاضی کودکان

کودکانی که سن پایینی دارند معمولا ارتباط خوبی با مدرسه و یادگیری برقرار نمی‌کنند. شاید در نگاه اول برای بسیاری از والدین این موضوع دشوار باشد که به کودکان درس یا موضوعی را یاد بدهند. معمولا والدین از حواس‌پرتی و یاد نگرفتن درس ریاضی توسط کودکان ناراحت هستند. اما روش‌های ساده‌ای برای تقویت هوش ریاضی کودکان وجود دارند که والدین در هر شرایط و مکانی می‌توانند انجام دهند. والدین در مکان‌های مختلفی مانند خانه، ماشین، سوپرمارکت یا هر مکان دیگری که با کودکان حضور دارند برای تقویت هوش ریاضی آن‌ها کارهای زیادی می‌توانند انجام دهند. تیم اجی مجی در این مطلب راه‌های مختلفی را به شما معرفی می‌کند که توسط آن‌ها هوش ریاضی را در کودکان افزایش دهید.

تقویت هوش ریاضی کودکان

تقویت هوش ریاضی کودکان در محیط آشپزخانه

بله تیتر را درست خوانده‌اید. والدین می‌توانند در هر مکانی هوش ریاضی کودکان را افزایش دهند. به عنوان مثال زمانی‌که در آشپزخانه هستید از کودکان خود در مورد تعداد یکی از میوه‌ها سوال کنید. از او بخواهید با میوه‌ها عمل جمع و تفریق انجام دهد. این موضوع شاید ساده به نظر بیاید اما یکی از موثرترین روش‌ها برای تقویت هوش ریاضی کودکان است.

ریاضی در ماشین

همان طور که در ابتدا نیز توضیح دادیم کودکان علاقه زیادی به درس خواندن و یاد گرفتن درس‌ها ندارند. بنابراین والدین باید از راه‌های دیگری برای یادگیری و آموزش آن‌ها استفاده کنند. اگر نگران هوش کودک خود نسبت به مسائل ریاضی هستید اصلا نگران نباشید. شما باید با روش‌های ساده آن‌ها را در مورد تقویت هوش ریاضی آماده کنید. به عنوان مثال زمانی که در حال رانندگی هستید از کودک خود بخواهید اعداد پلاک ماشین را جمع کند. شاید این عمل به نظر شما بسیار ساده باشد اما در هوش ریاضی کودک تاثیر گذار است. در مثالی دیگر می‌توانید از کودکان بخواهید دو عدد اول پلاک را با هم جمع کنند یا عمل تفریق انجام دهند. به همین سادگی شما می‌توانید با کارهای کوچک برای تقویت هوش ریاضی کودکان فعالیت‌های مثبتی انجام دهید.

تقویت هوش ریاضی کودکان در سوپرمارکت

معمولا زمانی‌که با کودکان به سوپرمارکت یا مغازه‌ای مراجعه می‌کنیم به هیچ عنوان آرامش نداریم. کودکان به صورت مداوم در حال خواستن وسیله‌ای هستند یا گریه می‌کنند. والدین می‌توانند در این شرایط از آن‌ها سوالاتی بپرسند. به عنوان مثال شما می‌توانید از کودکان خود بپرسید چند بسته ماکارونی در سبد دارید! از آن‌ها بخواهید تعداد مشخصی از خریدها را جمع کنند. از طرف دیگر شما می‌توانید حتی هنگام محاسبه پول نیز از آن‌ها کمک بگیرید. این روش‌ها بسیار ساده اما تاثیرگذار هستند.

تقویت هوش ریاضی با محاسبات ساده

تقویت هوش ریاضی کودکان با روش‌های ساده امکان‌پذیر است. شما می‌توانید در محیط خانه نیز روش‌های ساده‌ای برای یادگیری ریاضی در اختیار کودکان قرار دهید. به عنوان مثال از آن‌ها بخواهید ارقام ساده‌ای را با هم جمع کنند. از طرف دیگر هنگامی که پولی را کم یا زیاد می‌کنید از کودکان بخواهید به شما کمک کنند. این روش هر چقدر هم ساده باشد به کودک کمک می‌کند تا مسائل ریاضی را یاد بگیرد. یادگیری ریاضی موجب تقویت حافظه کودکان می‌شود و سایر مهارت‌های آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد که مهارت‌های ریاضی کودکان در سنین پایین بهتر شکل می‌گیرد. بنابریان اگر می‌خواهید کودکان در سنین بالا مهارت‌های ریاضی خوبی داشته باشند باید از همان سنین کودکی با راه‌های ساده به آن‌ها ریاضی آموزش دهید.

آموزش از راه دور برای کودکان چه مزایایی دارد؟

1) آموزش شمارش به کودکان

یکی از موثرترین روش‌هایی که در تقویت هوش ریاضی کودکان اثر دارد، آموزش شمارش است. والدین باید بتوانند شمارش را با روش‌های ساده به کودکان آموزش دهند. ابتدا شمارش اعداد را به کودکان یاد بدهید. به عنوان مثال به آ‌ن‌ها آموزش دهید از شماره 1 تا 10 را بشمارند.

  • شمردن اشیا: شمردن اشیا به صورت روزانه مهم‌ترین روش برای تقویت هوش ریاضی کودکان است. به عنوان مثال دکمه‌های لباس او را با همراهی کودک بشمارید. پله‌های خانه، قاشق یا چنگال را نیز می‌توانید با شمارش به آن‌ها یاد دهید.
  • اشیا کوچک را پشت سر هم قرار دهید: همان طور که مشاهده می‌کنید این روش‌ها بسیار ساده هستند اما مطالعات نشان می‌دهند که تقویت هوش ریاضی کودکان با این روش‌ها سریعا صورت می‌گیرد. شما می‌توانید اشیا کوچکی مانند سکه‌ها را در اختیار کودکان قرار دهید و از آن‌ها تعداد سکه‌ها را بپرسید. سکه‌ها را به صورت دایره‌وار قرار دهید و نام این شکل را به آن‌ها یاد بدهید. همراه با آن‌ها اعداد را بشمارید تا کودکان راحت‌تر یاد بگیرند.
  • ترکیب اشیا را به آن‌ها یاد بدهید: یکی دیگر از روش‌ها برای تقویت هوش ریاضی کودکان در سنین پایین ترکیب اشیا است. اشیائی مانند چنگال و قاشق‌ها را برای آموزش آن‌ها در نظر داشته باشید. شما باید معنی ترکیب و جفت را با استفاده از این اشیا به آن‌ها آموزش دهید.

2) آموزش هندسه هنگام بازی

کودکان معمولا اسباب‌بازی‌های مختلفی دارند و هر کدام از آن‌ها از اشکال هندسی مختلفی تشکیل شده‌اند. شما می‌توانید با استفاده از اسباب‌بازی‌ها مهارت‌های مربوط به ریاضی را به کودکان خود آموزش دهید. این روش موجب تقویت هوش ریاضی کودکان می‌شود.

  • تمامی اشکال را در خانه مشخص کنید: والدینی که می‌خواهند مهارت‌های ریاضی کودکان را تقویت کنند باید آموزش را از محیط خانه شروع کنند. اشکال هندسی را در خانه خود پیدا کنید. به عنوان مثال به کودکان یاد بدهید که کلید برق مستطیل شکل است. شما می‌توانید سایر اشکال مانند پنجره، ساعت و … را مشخص کنید و اشکال هندسی آن‌ها را به کودکان یاد دهید.

چگونه با ترس از مدرسه در کودکان رفتار کنیم؟

3) اندازه‌گیری برای تقویت هوش ریاضی کودکان

اگر می‌خواهید کودکان شما با مفاهیمی مانند قد، وزن و … قبل از شروع مدرسه آشنا شوند با آن‌ها در خانه قبل از پیش دبستانی این مسائل را کار کنید. فعالیت‌ها و مهارت‌های ریاضی که کودکان قبل از سنین 7 یا 8 سالگی یاد می‌گیرند تاثیر زیادی بر هوش ریاضی آن‌ها دارد.

  • هنگام آشپزی با آن‌ها در مورد اندازه‌های مختلف صحبت کنید: شما می‌توانید هنگام پختن غذا یا پختن کیک از کودکان بخواهید در اندازه‌گیری به شما کمک کنند. به عنوان مثال از آن‌ها بخواهید نصف لیوان به شما آرد بدهند یا نصف قاشق شکر بریزند و …

4) وزن اشیا رو آموزش دهید

تمامی روش‌هایی که در این مطلب مطالعه می‌کنید بسیار ساده و آسان هستند. شاید این روش‌ها به نظر شما بسیار کم اهمیت باشند اما برای یادگیری کودکان و تقویت هوش ریاضی کودکان بسیار اهمیت دارند. شما می‌توانید زمانی‌که با کودکان به سوپرمارکت می‌روید از آن‌ها بخواهید وزن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنند. به عنوان مثال از کودکان بخواهید تشخیص دهند کدام بسته نمک یا شکر سنگین‌تر است!

بازی‌های فکر برای تقویت هوش ریاضی کودکان

یکی از مهم‌ترین روش‌هایی که برای تقویت هوش ریاضی کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد، بازی‌های فکری است. بازی‌های فکری در دوران کودکی می‌توانند مهارت‌های ریاضی کودکان را افزایش دهند. کودکان نسل جدید علاقه زیادی به بازی با لپ تاپ و موبایل دارند. شما می‌توانید بازی‌های فکری متنوعی را در موبایل برای آن‌ها نصب کنید تا کودکان نه تنها بازی کنند بلکه هوش آن‌ها تقویت نیز شود.

فهرست