والدین هنگام انتخاب مدرسه مناسب باید به چه نکاتی توجه کنند؟

 1. اجی مجی
 2. مشاوره
 3. والدین هنگام انتخاب مدرسه مناسب باید به چه نکاتی توجه کنند؟

انتخاب مدرسه مناسب: بدون شک یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های والدین انتخاب مدرسه مناسب برای کودکان و دانش‌آموزان است. این موضوع به یک چالش جدی برای والدین تبدیل شده است و تمامی والدین تلاش می‌کنند یک مدرسه مناسب برای کودکان خود انتخاب کنند. انتخاب مدرسه مناسب تاثیر بسیار زیادی در روند آموزش و یادگیری کودکان دارد. بنابراین والدین باید در انتخاب مدرسه دقت بسیار زیادی داشته باشند. کودکان بیشتر وقت خود را در مدرسه می‌گذارند، بنابراین والدین در انتخاب مدرسه خوب به عنوان خانه دوم کودکان باید دقت زیادی داشته باشند.

تیم اجی مجی در این مطلب اطلاعات مفیدی را در مورد انتخاب مدرسه مناسب برای کودکان در اختیار شما قرار می‌دهد. البته این نکته را به یاد داشته باشید که والدین با توجه به معیارهایی که دارند به دنبال انتخاب مدرسه می‌روند.

انتخاب مدرسه مناسب

چگونه مدرسه خوب انتخاب کنیم؟

انتخاب مدرسه خوب و مناسب برای هر والدینی معیارهای متفاوتی دارد. والدین با توجه به نیازهای کودکان و شرایط خود یک مدرسه مناسب انتخاب می‌کنند. اما در حالت کلی والدین در انتخاب مدرسه مناسب باید نکات زیر رعایت کنند:

1) مدیریت و مدرسان مدرسه

اولین معیاری که در انتخاب مدرسه مناسب باید به آن دقت کنید، مدیریت و نیروی کار مدرسه است. مدیریت یک مدرسه، مهم‌ترین عامل برای انتخاب یک مدرسه است. اگر مدیریت مدرسه مناسب باشد و کارکنان آن تجربه کافی برای اداره و آموزش مدرسه را داشته باشند، چالش‌های عادی در مدرسه کاهش پیدا می‌کند. به هر میزانی که چالش در مدرسه کمتر باشد، مدیریت و معلمان نیز فقط به آموزش دانش‌آموزان فکر می‌کنند.

2) برنامه‌ها و فعالیت‌های درسی متنوع

روش‌های آموزش سنتی به طور کامل از بین رفته است. شرایطی که والدین در زمان خودشان درس می‌خواندند با شرایط فعلی کودکان تفاوت بسیار زیادی دارد. در روش آموزشی جدید تدریس و آموزش تنها به دفتر و کتاب مربوط نمی‌شود. مدارس بسیار زیادی وجود دارند که بر اساس فناوری‌های به روز دنیا در حال آموزش کودکان هستند. یکی از مهم‌ترین معیارهایی که هر والدینی باید آن را در نظر داشته باشد، انتخاب مدرسه مناسب با روش آموزشی جدید است.

به عنوان مثال به سراغ مدارسی بروید که از آموزش‌های جدید استفاده می‌کنند. برنامه‌های کلاس زبان، برنامه‌های ورزشی یا برنامه‌های رشد شخصیت از برنامه‌های مفیدی هستند که والدین حتما باید به آن توجه کنند. مدارسی که بر روی مهارت‌های ذهنی و فکری کودکان متمرکز می‌شوند خدمات آموزشی مناسبی را به کودکان ارائه می‌دهند.

3) مکان مدرسه

مدرسه مورد نظر شما نباید از خانه دور باشد. لطفا این معیار را با دقت زیادی بررسی کنید و مدرسه‌ای را انتخاب کنید که به خانه شما نزدیک باشد. مکان مدرسه باید به راحتی قابل دسترس باشد و نباید در منطقه‌ای دوره افتاده و خلوت باشد. برخی از شهرهای شلوغ کشور با مشکل آلودگی هوا نیز روبه‌رو هستند. بنابراین والدین برای حفاظت از سلامت کودکان باید مدرسه‌ای را انتخاب کنند که در بزرگراه نباشد. کودکان نباید مدت زمان زیادی را برای رفت و آمد سپری کنند. قبل از انتخاب مدرسه باید از داشتن سرویس و وسایل حمل و نقل مدرسه مطمئن شوید. برخی از والدین شاغل هستند و شرایط حمل و نقل کودکان را خودشان نمی‌توانند فراهم کنند. بنابراین مدرسه باید سرویس حمل و نقل داشته باشد.

4) بررسی وضعیت امنیت و ایمنی مدرسه

انتخاب یک مدرسه مناسب برای هر والدینی شاید معیارهای متفاوتی داشته باشد. اما بدون شک برخی از معیارها برای تمامی والدین یکسان هستند. یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های انتخاب مدرسه مناسب، بررسی وضعیت امنیت مدرسه است. ایمنی و امنیت در مدرسه برای کودکان در هر سنی اهمیت دارد. کودکان ساعات قابل توجهی را در مدرسه سپری می‌کنند و برقراری امنیت برای آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. قبل از انتخاب مدرسه در مورد شرایط ایمنی و امنیت مدرسه اطلاعات کافی داشته باشید و در مورد این موضوع پرس و جو کنید.

انتخاب مدرسه مناسب

5) تجربه معلمان

مدرسان و معلمان نقش بسیار مهمی را در آموزش و تربیت کودکان ایفا می‌کنند. بدون شک تجربه معلمان و نوع آموزش آن‌ها تاثیر بسیار زیادی در یادگیری کودکان دارد. لطفا قبل از انتخاب مدرسه در مورد معلمان و فضای یادگیری اطلاعات کامل داشته باشید.

آموزش و یادگیری یک روند در حال پیشرفت است بنابراین معلمان نیز باید با این روند پیشرفت همگام باشند. از این موضوع مطمئن شوید که معلمان مدرسه در دوره‌های مخصوص و کارگاه‌های آموزشی شرکت می‌کنند. معلمانی که تجربه بسیار بالایی دارند و از روش‌های آموزشی جدید برای آموزش کودکان استفاده می‌کنند کودکان را بهتر آموزش می‌دهند.

6) امکانات آموزشی و تفریحی مناسب

امکانات آموزشی و تفریحی مدرسه را بررسی کنید. مدرسه‌ای که انتخاب می‌کنید باید امکانات مناسبی را در اختیار کودکان قرار دهد. امکانات آموزشی و تفریحی مدرسه می‌تواند در یادگیری کودکان نقش مهمی داشته باشد. بنابراین این فاکتور را نیز به عنوان انتخاب یک مدرسه مناسب در نظر داشته باشید.

انتخاب مدرسه مناسب با توجه به شخصیت کودکان

یکی از نکاتی که والدین در انتخاب مدرسه مناسب باید به آن دقت کنند، نوع شخصیت کودکان است. اگر می‌خواهید کودکان بهترین آموزش را در محیط مدرسه داشته باشند باید با توجه به نوع شخصیت کودک خود مدرسه را انتخاب کنید. هنگام انتخاب مدرسه نکات زیر را در مورد کودکان خود به خاطر بسپارید:

 • آیا کودک من یک کودک خجالتی است؟
 • آیا فرزند من می‌تواند با شرایط مدرسه خودش را وقف دهد؟
 • آیا فرزند من نیازمند یادگیری‌های خاصی است؟
 • آیا کودکان شما شرایط خاصی دارند؟ آموزش برای آن‌ها باید متفاوت باشد؟
 • فرزند من به چه فعالیت‌هایی علاقمند است؟
 • آیا کودک شما کارهای عملی را بهتر انجام می‌‎دهد یا کارهای تئوری را؟
 • و …

پاسخ به سوالات بالا می‌تواند در انتخاب یک مدرسه مناسب به شما کمک کند. شرایط کودکان باید در نظر گرفته شود و با توجه به آن برای کودکان مدرسه انتخاب کنید.

انتخاب مدرسه مناسب با توجه به شرایط خانواده

تمامی موارد بالا از اهمیت بسیار زیادی در انتخاب مدرسه مناسب برخوردار است. اما یک نکته مهم و حیاتی را فراموش نکنید. وضعیت و شرایط خانواده نیز در انتخاب مدرسه نقش بسیار مهمی دارد. والدین عزیز قبل از انتخاب مدرسه نکات زیر را به یاد داشته باشید:

 • به دنبال مدرسه دولتی هستید یا غیر انتفاعی؟
 • علاقه دارید در مدرسه به کودکان شما زبان‌های خارجی آموزش داده شود؟
 • امکانات مدرسه تا چه حدی زیادی است؟
 • آیا می‌خواهید کودک کوچک شما در مدرسه‌ای باشد که سایر فرزندان شما نیز در آن مدرسه هستند؟
 • و ….

ویژگی‌ های مدرسه مناسب

والدین عزیز هنگام انتخاب مدرسه به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • آیا مدرسه معتبر است؟
 • آیا مدرسه برای آموزش کودکان امکانات کافی دارد؟
 • آیا مدرسه بر روی رشد شخصیت کودک تاثیر می‌گذارد؟
 • آیا مدرسه کلاس‌های فوق برنامه دارد؟
 • آیا مدرسه علاوه بر آموزش‌های تئوری از آموزش‌های عملی نیز استفاده می‌کند؟
 • آیا مدرسه کتابخانه دارد؟
 • آیا مدرسه گردش‌های علمی و پژوهشی برگزار می‌کند؟

آشنایی با بهترین مدرسان کشور

با اجی مجی، مدرسه را به خانه بیاورید

یکی از جدیدترین روش‌های آموزشی که آموزش دوران ابتدایی را به خانه می‌آورد، روش آموزشی اجی مجی است. اجی مجی دو عروسک مهربان هستند که همراه با معلمان اجی مجی، مفاهیم را به دانش‌آموزان دوران ابتدایی آموزش می‌دهند. موسسه اجی مجی با استفاده از جدیدترین روش‌های آموزشی تمامی درس‌های پایه اول تا ششم ابتدایی را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد. دانش‌آموزان دوره ابتدایی می‌توانند با استفاده از این آموزش‌ها تمامی درس‌ها را یاد بگیرند.

بسیاری از کودکان در محیط مدرسه تمرکز کافی برای یاد گرفتن دروس را ندارند. آن‌ها استرس دارند یا حواسشان به درس خواندن نیست. پکیج‌های موسسه اجی مجی به کودکان کمک می‌کنند تا در محیط خانه و با آرامش تمامی مطالب را یاد بگیرند. این پکیج‌ها همراه با بازی و سرگرمی تمامی درس‌های پایه اول تا ششم ابتدایی را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهند.

انتخاب مدرسه مناسب + انتخاب منابع مناسب = دانش‌آموز موفق

والدین باید در کنار انتخاب یک مدرسه مناسب به فکر تهیه منابع مناسب نیز برای کودکان باشند. برخی از کودکان به دلیل استرس و نگرانی نمی‌توانند در محیط مدرسه درس‌ها را یاد بگیرند. بنابراین والدین باید به فکر یک راه چاره باشند. اجی مجی با استفاده از آموزش‌های تصویری همراه با بازی و سرگرمی در محیط خانه نیز در کنار کودکان دوره ابتدایی قرار دارد.

دانش‌آموزانی که در محیط مدرسه درس یاد می‌گیرند و در محیط خانه این مفاهیم را تمرین و تکرار می‌کنند، نمرات خوبی در امتحانات دارند و به راحتی در امتحانات دولتی و تیزهوشان قبول می‌شوند. شما می‌توانید برای تهیه پکیج‌های رایگان اجی مجی با موسسه در ارتباط باشید و اطلاعات کاملی در مورد این پکیج‌ها داشته باشید. برای مطالعه مطالب بیشتر به کانال تلگرام اجی مجی مراجعه کنید.

پکیج‌های رایگان اجی مجی

فهرست