معرفی روش‌های مختلف برای آموزش کودکان 4 ساله

 1. اجی مجی
 2. مشاوره
 3. معرفی روش‌های مختلف برای آموزش کودکان 4 ساله

آموزش کودکان در سنین پایین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بسیاری از والدین تصور می‌کنند که آموزش کودکان باید در دوران پیش دبستانی یا دوران مدرسه آغاز شود. اما این طرز فکر بسیار اشتباه است. آموزش کودکان در سنین پایین نقش بسیار زیادی در یادگیری و رشد آن‌ها دارد. کودکان 4 ساله و 5 ساله در سنین پایین استقلال و اعتمادبه‌نفس زیادی دارند. اگر والدین بتوانند از نظر آموزشی در این سنین با کودکان خود کار کنند این موضوع بر آینده آن‌ها تاثیر مهمی خواهد داشت. اجی مجی در این مطلب در مورد آموزش کودکان 4 ساله نکات مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

آموزش کودکان 4 ساله

آموزش کودکان در سنین پایین

آیا به این موضوع توجه کرده‌اید که کودکان در سنین پایین احساس استقلال و اعتمادبه‌نفس بیشتری دارند؟؟ این سنین برای کودکان بهترین زمان برای شروع آموزش و یادگیری هستند. اکثر کودکان در سنین 4 الی 6 سالگی احساس رشد، استقلال، کنترل و خلاقیت بیشتری دارند. کودکان در این سنین بیشتر به دنبال بازی هستند، اما آن‌ها مشتاقانه به دنبال یادگیری مسائل و مفاهیم جدید نیز می‌روند. مطالعات و بررسی‌ها نشان می‌دهد که بهتر است آموزش کودکان از سنین پایین شروع شود. آموزش کودکان 4 ساله در این تحقیقات نقش مهمی را ایفا می‌کند. شاید به نظر شما کودک 4 ساله تنها یک نوزاد است. اما این موضوع را در نظر بگیرید که کودکان 4 ساله در بهترین زمان ممکن برای آموزش حضور دارند.

آموزش کودکان 4 ساله

آموزش کودکان 4 ساله با پرورش مهارت خواندن

شما می‌توانید با آموزش‌های بسیار ساده، قدرت یادگیری کودکان را در سنین 4 سالگی افزایش دهید. راه‌های زیر شاید به نظر ساده و آسان باشند، اما نقش مهمی در پرورش مهارت خواندن کودکان دارند. آموزش کودکان 4 ساله در خانه می‌تواند مهارت‌های خواندن آن‌ها را افزایش دهد:

 • همراه با کودکان کتاب بخوانید. شما باید به آن‌ها یاد دهید که جمله از سمت راست به چپ نوشته می‌شود. جملات و نحوه چیدن آن‌ها را از سمت راست به چپ به کودکان آموزش دهید.
 • نحوه کتاب خواندن را به آن‌ها آموزش دهید. آموزش کودکان 4 ساله با استفاده از این روش‌ها بسیار ساده و باورنکردنی است. کودکان باید متوجه شوند که برای خواندن ادامه کتاب باید صفحات را برگردانید.
 • شما می‌توانید برخی از حروف را هنگام کتاب خواندن به کودکان 4 ساله یاد دهید. از این طریق آن‌ها با شکل ظاهری حروف نیز آشنا می‌شوند.

نکته: یکی از مواردی که در آموزش کودکان 4 ساله باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب کتاب مناسب است. شما باید از کتاب‌های داستان برای آموزش کودکان استفاده کنید. کتاب‌هایی که دارای شکل هستند بهترین گزینه برای آموزش کودکان 4 ساله هستند.

آموزش کودکان 4 ساله با پرورش مهارت زبان

همان طور که مطالعه می‌کنید آموزش کودکان 4 ساله بسیار موثر است و به راحتی می‌توانید از سنین پایین، مهارت‌های کودکان را پرورش دهید. یکی دیگر از مهارت‌هایی که می‌توان در سنین 4 سالگی آن را پرورش داد، مهارت زبان است. تحقیقات علمی نشان می‌دهد که یک کودک 4 ساله در حدود 1500 کلمه می‌داند. اگر کودک شما به کلمات جدید علاقمند است و از کلمه‌های جدید استفاده می‌کند او در حال پرورش زبان است. برای اینکه بتوانید مهارت زبان کودکان را پرورش دهید باید از فایل‌های صوتی و کارتون استفاده کنید. این موضوع موجب می‌شود کودک کلمات بیشتری را یاد بگیرد و شروع به ساختن جملات طولانی‌تر کند.

آموزش کودکان 4 ساله با پرورش مهارت جسمی

پرورش مهارت‌های خواندن و زبان کودکان 4 ساله بسیار اهمیت دارد، اما والدین باید به پرورش مهارت‌های فیزیکی کودکان نیز توجه داشته باشند. کودکان در سنین پایین به بازی کردن علاقه زیادی دارند. بنابراین بهتر است از این فرصت استفاده کنید و مهارت‌های جسمانی و فیزیکی کودکان را نیز تقویت کنید. شما می‌توانید کودکان را به پارک ببرید تا آن‌ها بازی کنند. بازی کردن و دویدن تاثیر زیادی در پرورش مهارت‌های فیزیکی کودکان دارد.

آموزش کودکان 4 ساله

آموزش کودکان 4 ساله باید چگونه انجام شود؟

1) مهارت‌های مقایسه‌ای کودکان را افزایش دهید

یکی از فعالیت‌هایی که والدین برای آموزش کودکان 4 ساله باید آن را انجام دهند، تقویت مهارت‌های مقایسه‌ای کودکان است. کودکان در سنین پایین معمولا متوجه تفاوت بین اجسام می‌شوند. این بهترین زمان است تا به آن‌ها مفاهیم مقایسه‌ای را آموزش دهید. به عنوان مثال به کودکان خود آموزش دهید کدام اسباب‌بازی سنگین‌تر است یا کدام اسباب‌بازی کوچک‌تر است. این آموزش ساده تاثیر بسیار زیادی در پرورش خلاقیت کودکان دارد.

2) کاربرد وسایل را به کودکان آموزش دهید

کودکان در سنین 4 سالگی کاملا با اشیا آشنایی دارند. آن‌ها یک ایده اساسی در مورد کاربرد هر وسیله دارند، زیرا آن‌ها والدین خود را تماشا می‌کنند و از این موضوع آگاه هستند که هر وسیله چه کاربردی دارد. اگر می‌خواهید قبل از دوران پیش دبستانی در خانه نکاتی را به کودکان آموزش دهید به سراغ شناسایی وسایل بروید. به عنوان مثال به آن‌ها یاد دهید قاشق را چه زمانی باید استفاده کنند و ….

معرفی روش های ساده برای تقویت هوش ریاضی کودکان

3) آموزش کودکان 4 ساله: مهارت‌های ریاضی کودکان را تقویت کنید

کودکان قبل از شروع به دوره پیش دبستانی باید در محیط خانه مفاهیمی را آموزش ببینند. یکی از این مفاهیم، مسائل ریاضی است. 4 سالگی بهترین سن برای کودکان است تا مفاهیم ریاضی را یاد بگیرند. اگر می‌خواهید این مهارت را در کودکان افزایش دهید باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • علائم ساده ریاضی را به کودکان آموزش دهید.
 • اعداد را به آن‌ها توضیح دهید و با آن‌ها شروع به شمارش کنید.
 • بهترین کار شمارش اعداد 1 تا 10 است.
 • بازی‌های فکری را می‌توانید از سنین پایین با کودکان شروع کنید.
 • شما می‌توانید مفهوم ساعت را با مفاهیمی مانند صبح، ظهر یا شب به کودکان آموزش دهید.

4) الفبا را به کودکان آموزش دهید

آموزش کودکان 4 ساله بسیار آسان‌تر است زیرا آن‌ها در سنی قرار دارند که برای یادگیری هر موضوعی آمادگی دارند. اگر می‌خواهید کودکان را قبل از پیش دبستانی به خوبی آماده کنید، الفبا را در سن 4 سالگی به آن‌ها آموزش دهید. به این نکته توجه داشته باشید که منظور ما صحبت کردن یا گفتن الفبا به صورت کامل نیست. شما می‌توانید با استفاده از آهنگ‌های مخصوص خواندن الفبا را به کودکان آموزش دهید. سن 4 سالگی بهترین زمان برای یاد گرفتن حروف و صداهای مختلف است. این یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود که کودکان قبل از شروع پیش دبستانی با حروف الفبا و صداها آشنا باشند. شما می‌توانید برای تقویت مهارت خواندن الفبا و آشنایی با حروف از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • همره با بازی و سرگرمی به کودکان صداها و آواها را آموزش دهید.
 • هنگام دیدن کارتون یا برنامه‌های تلویزیونی اگر کودک کلمه‌ای را تکرار می‌کند، صداها و آواهای آن کلمه را به کودکان آموزش دهید.
 • اگر در سوپرمارکت یا مغازه‌ای حروفی را مشاهده می‌کنید آن حروف را به کودکان آموزش دهید.
 • همراه با آن‌ها شعر بخوانید تا با کلمات و صداهای آن‌ها آشنا شوند.
 • زمانی که کلماتی را به کودکان آموزش می‌دهید به حرف اول کلمه‌ها دقت کنید. اگر کلمه‎ای با حرف “ب” شروع می‌شود به دنبال کلمه‌های دیگری باشید که با این حرف شروع می‌شوند.

راه‌های زیر را در آموزش کودکان 4 ساله استفاده کنید:

 • به صورت روزانه برای کودکان کتاب بخوانید و آن‌ها را با کلمات و حروف جدید آشنا کنید.
 • کارت‌های فلش مناسبی وجود دارند که حروف الفبا را آموزش می‌دهند اگر می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید. اما اگر امکان خریداری هم ندارید نگران نباشید. شما می‌توانید در محیط خانه به راحتی فلش‌های کارت برای آموزش کودکان درست کنید.
 • آهنرباهایی وجود دارند که حروف الفبا را نشان می‌دهند. شما می‌توانید این آهنرباها را بر روی درب یخچال قرار دهید تا در جلوی دید کودکان باشند.
 • هنگامی که به سوپرمارکت می‌روید یک لیست خرید آماده کنید. شما باید در جلوی هر وسیله شکل آن را نیز رسم کنید. لیست خرید را به کودکان بدهید و از آن‌ها بخواهید با توجه به تصاویر اقلام را به شما توضیح دهند.
 • به کودکان آموزش دهید نام خود را بر روی کاغذ بنویسند.

5) کارهای ساده را به آن‌ها آموزش دهید

آموزش کودکان 4 ساله قبل از ورود به دوره پیش دبستانی اهمیت بسیار زیادی دارد. شما می‌توانید برای اینکه کودکان را بهتر برای مدرسه و پیش دبستانی آماده کنید از آن‌ها بخواهید برخی از کارهای ساده را به تنهایی انجام دهد. به عنوان مثال از کودکان بخواهید کارهای روزمره را خودشان انجام دهند، مثلا اسباب‌بازی‌هایشان را مرتب کنند یا آن‌ها را در مکان مخصوصی قرار دهند. همین کارهای ساده به خوبی می‌تواند مهارت برنامه‌ریزی را در کودکان تقویت کند.

6) آن‌ها را به گفتن جملات تشویق کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که در آموزش کودکان 4 ساله باید به آن دقت کنید، تشویق کودکان به گفتن جملات کوتاه است. به عنوان مثال از کودکان بخواهید تا جملات خود را به شما بگویند، اگر کلمه‌ای را اشتباه می‌گویند به هیچ عنوان آن‌ها را تنبیه نکنید. به عنوان مثال به آن‌ها یاد بدهید اگر چیزی را می‌خواهند بدون گریه کردن و با گفتن کلمات آن‌ها را به شما بگویند.

7) کارهای بسیار ساده را به آن‌ها آموزش دهید

شاید به نظر بسیاری از والدین کودکان 4 ساله بسیار کوچک هستند، بله این موضوع درست است آن‌ها بسیار کوچک هستند. اما این کودکان در سنی قرار دارند که هر موردی را به راحتی یاد می‌گیرند، زیرا آن‌ها در حال رشد هستند. از کودکان بخواهید کفش‌هایشان را بپوشند یا زیپ لباس را خودشان بالا بکشند. این کارهای بسیار ساده تاثیر بسیار زیادی در پرورش مهارت‌های کودکان دارد.

آموزش کودکان 4 ساله

8) به کودکان اشتراک‌گذاری را آموزش دهید

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای آموزش کودکان 4 ساله باید انجام دهید، آموزش به اشتراک گذاشتن است. اما این جمله چه معنایی دارد؟ کودکان باید یاد بگیرند اسباب‌بازی‌های خود را با سایر کودکان به اشتراک بگذراند. آموزش این موضوع قبل از شروع دوره پیش دبستانی بسیار مهم است. اما چرا؟ آموزش به اشتراک گذاشتن به نوعی به کودکان کمک می‌کند تا کارهای گروهی و فعالیت‌های گروهی را نیز یاد بگیرند. بله یک کار ساده به کودکان یاد می‌دهد تا به راحتی با دوستان و کودکان دیگر ارتباط داشته باشند.

9) داستان‌های صوتی در اختیار کودکان قرار دهید

مطالعات علمی نشان می‌دهد که داستان‌های صوتی 5 الی 10 دقیقه‌ای تاثیر بسیار زیادی در پرورش خلاقیت کودکان دارند. شما می‌توانید از این داستان‌ها برای سرگرم کردن و آموزش کودکان استفاده کنید. کودکان در محیط خانه شانس بیشتری برای آموزش‌های زبانی دارند. شما باید از این فرصت استفاده کنید و برای آن‌ها داستان‌های صوتی تهیه کنید. اگر به داستان‌های صوتی دسترسی ندارید اصلا نگران نباشید. شما می‌توانید چند عروسک را انتخاب کنید و از زبان آن‌ها برای کودکان داستان تعریف کنید.

چگونه با ترس از مدرسه در کودکان رفتار کنیم؟

10) ترتیب اشیا و رنگ‌ها را به کودکان آموزش دهید

یکی دیگر از کارهایی که برای آموزش کودکان 4 ساله باید انجام دهید، آموزش ترتیب اشیا و  آشنایی با رنگ‌هاست. کودکان باید بتوانند در سنین 4 سالگی اشیا را بر اساس رنگ و نحوه چیدمان آن‌ها تشخیص دهند. شما باید با استفاده از وسایل ساده ترتیب اشیا و رنگ‌ها را به کودکان آموزش دهید. لطفا این آموزش‌ها را قبل از ورود کودک به دوره پیش دبستانی انجام دهید.

11) آن‌ها را با اعداد آشنا کنید

اگر می‌خواهید آموزش کودکان 4 ساله خود را به بهترین شکل ادامه دهید، آن‌ها را با اعداد و شمارش اعداد آشنا کنید. این بدین معنی نیست که به آن‌ها یاد بدهید از 1 تا 100 بشمارند. شما می‌توانید همراه با آن‌ها اعداد 1 تا 10 را بشمارید و آن‌ها را با این اعداد آشنا کنید. به عنوان مثال به آن‌ها آموزش دهید وقتی آن‌ها برای خود و دوستشان کیک می‌خواهند از عدد 2 استفاده کنند و …

آموزش کودکان 4 ساله

کودکان در سنین 4 سالگی باید چه مهارت‌هایی داشته باشند؟

اگر بتوانید تمامی آموزش‌های بالا را در اختیار کودکان قرار دهید آن‌ها در سن 4 سالگی و قبل از ورود به پیش دبستانی مهارت‌های زیر را کسب می‌کنند:

 • آشنایی با کلمات و جمله‌ها
 • آشنایی با اعداد و شمارش
 • آشنایی با نام افراد، حیوان‌ها، اشیا و …
 • آشنایی با صداها و حروف
 • آشنایی با رنگ‌ها
 • آشنایی با اشکال هندسی
 • تشخیص خواندن از سمت راست به چپ
 • آشنایی با ساعت و زمان

طریقه برخورد با کودک 4 ساله

این موضوع را فراموش نکنید که آموزش کودکان 4 ساله اهمیت دارد اما آن‌ها کودک هستند. از آن‌ها انتظار نداشته باشید تمامی مسائل را سریع یاد بگیرند و مانند یک کودک دبستانی عمل کنند. شما باید با آن‌ها بازی کنید و از هر فرصتی برای آموزش آن‌ها استفاده کنید. اگر بتوانید کودکان را قبل از دوره پیش دبستانی آماده کنید آن‌ها مفاهیم بیشتری را در آینده آموزش می‌بینند.

آموزش کودکان 4 ساله

پرورش خلاقیت کودک 4 ساله

والدین می‌توانید برای آموزش کودکان 4 ساله و پرورش خلاقیت آن‌ها از روش‌های زیر استفاده کنند:

 • از کودکان سوالاتی بپرسید و منتظر باشید تا جواب خود را به شما بدهند. این موضوع موجب می‌شود که آن‌ها به طور طبیعی فکر کنند و با توجه به خلاقیتی که دارند به سوال‌ها پاسخ دهند.
 • یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید انجام دهید، پیدا کردن علائق کودکان است. خلاقیت کودکان 4 ساله زمانی پرورش پیدا می‌کند که آن‌ها فعالیت‌های مورد علاقه خود را انجام دهند. زمانی‌که کودکان کارهای مورد علاقه خود را انجام می‌دهند، احساس نشاط بیشتری پیدا می‌کنند.
 • زبان تخیل کودکان را پرورش دهید. توانایی درک و توصیف احساسات در پرورش خلاقیت کودکان نقش بسیار مهمی دارد. اجازه دهید کودکان به راحتی صحبت کنند و احساسات خود را به زبان بیاورند. این موضوع موجب می‌شود خلاقیت آن‌ها بیشتر شود.
 • شاید باورتان نشود اما بازی تاثیر بسیار زیادی بر پرورش خلاقیت کودکان 4 ساله دارد. کودکان ایده‌های خود را با استفاده از بازی‌های متنوع تقویت می‌کنند. آن‌ها با استفاده از بازی‌ها جهان اطراف خود را جستجو می‌کنند.
 • فعالیت‌های هنری مانند کشیدن نقاشی در پرورش ذهنی و فکری کودکان نقش بسیار زیادی دارد. شما می‌توانید از طریق هنر، خلاقیت کودکان را افزایش دهید.
 • کودکان را به طبیعت و پارک ببرید. این موضوع بسیار ساده موجب می‌شود که مهارت‌های فکری کودکان به طرز عجیبی افزایش پیدا کند.
 • اگر می‌خواهید خلاقیت کودکان 4 ساله را افزایش دهید عادات ذهنی مختلفی در آن‌ها ایجاد کنید.

آموزش کودکان 4 ساله

سخن آخر در مورد آموزش کودکان 4 ساله

همان طور که مطالعه کردید با انجام روش‌های بسیار ساده می‌توانید در محیط خانه، آموزش کودکان 4 ساله را شروع کنید. این موضوع موجب می‌شود که کودک شما آمادگی بیشتری برای حضور در دوره پیش دبستانی داشته باشد و از طرفی دیگر به خوبی رشد کند. این نکته را فراموش نکنید که کودکان در سنین 4 سالگی به بازی کردن علاقه زیادی دارند. بنابراین همراه با بازی به آن‌ها مفاهیم را نیز آموزش دهید. شما می‌توانید برای داشتن اطلاعات بیشتر در مورد آموزش کودکان به کانال تلگرام اجی مجی مراجعه کنید.

فهرست