آموزش نحوه محاسبه محیط و مساحت (مربع و مستطیل)

  1. اجی مجی
  2. کلاس سوم دبستان
  3. آموزش نحوه محاسبه محیط و مساحت (مربع و مستطیل)

آموزش محیط و مساحت در درس ریاضی: درس ریاضی یکی از سخت‌ترین درس‌های دوران ابتدایی است که برخی از دانش‌آموزان علاقه زیادی به آن ندارند. یکی از دلایل سخت بودن این درس برای کودکان درک نکردن این درس است. اکثر کودکان تلاش می‌کنند مفاهیم ریاضی را حفظ کنند و همین موضوع موجب می‌شود که آن‌ها درس ریاضی را به خوبی یاد نگیرند. بنابراین والدین عزیز اگر به دنبال تقویت پایه ریاضی کودکان هستند باید مطالب ریاضی را به صورت عمیق و مفهومی به دانش‌آموزان یاد دهند. همچنین در سایت حرف آخر نمونه تدریس های جذاب ابتدایی را ببینید.

یکی از مباحثی که دانش‌آموزان در پایه سوم دبستان یاد می‌گیرند و در پایه‌های بعدی ابتدایی نیز با آن بیشتر آشنا می‌شوند، مبحث محیط و مساحت است. دانش‌آموزان در کلاس سوم دبستان و در ریاضی سوم دبستان یاد می‌گیرند که چگونه محیط و مساحت یک شکل را محاسبه کنند. البته آموزش محیط و مساحت از ریاضی سوم دبستان تا ششم دبستان در درس ریاضی تکرار می‌شود. دانش‌آموزان در ریاضی سوم دبستان محیط و مساحت مستطیل و مربع را یاد می‌گیرند. ما در این مطلب نحوه محاسبه محیط و مساحت مربع و مستطیل را توضیح می‌دهیم.

آموزش محیط و مساحت

آموزش محیط و مساحت

نکته: موسسه اجی مجی با استفاده از روش‌های خاص و جدید تمامی مباحث ریاضی را همراه با بازی و سرگرمی به کودکان آموزش می‌دهد.

آموزش محیط شکل‌های هندسی

قبل از اینکه به سراغ محاسبه محیط شکل‌ها برویم باید با مفهوم محیط در ریاضی آشنا شویم. منظور از محیط یک شکل هندسی چیست؟ اگر می‌خواهید کودکان مفهوم محیط را بهتر یاد بگیرند همراه با سرگرمی این موضوع را به آن‌ها توضیح دهید. شما می‌توانید با استفاده از چوب کبریت یک شکل مستطیل یا مربع درست کنید و محیط آن‌ها را به دانش‌آموزان توضیح دهید.

محیط یا پیرامون یک شکل از جنس طول است. در واقع می‌توان گفت در ریاضی محیط به خط و مسیری گفته می‌شود که یک سطح را در میان خود می‌گیرد. اگر می‌خواهید به دانش‌آموزان مبحث محیط را آموزش دهید در یک زبان ساده‌تر به آن‌ها بگویید محیط بخش بیرونی یک شکل است.

آموزش مساحت شکل‌های هندسی

همان طور که در قسمت بالا اشاره کردیم محیط از جنس طول است و سطح بیرونی یک شکل را در نظر می‌گیرد. اما مساحت از جنس سطح است. به عبارت دیگر، تمام سطح یا کف هر شکل هندسی را مساحت آن شکل هندسی می‌گویند. اگر محیط سطح بیرونی یک شکل است، مساحت نیز سطح درونی آن شکل هندسی محسوب می‌شود.

آموزش محیط و مساحت: محیط و مساحت مربع

برای اینکه دانش‌آموزان بهتر مفهوم محیط و مساحت مربع را یاد بگیرند به آن‌ها شکل دقیق مربع را یاد بدهید. مربع یک چهار گوش منتظم است. مربع 4 ضلع دارد که تمامی ضلع‌های آن‌ هم اندازه هستند. با استفاده از 4 چوب کبریت یک اندازه به دانش‌آموزان و کودکان آموزش دهید که یک مربع 4 ضلع هم اندازه دارد.

آموزش محیط و مساحت: محیط مربع: برای محاسبه محیط مربع یک ضلع را اندازه‌گیری می‌کنیم و آن ضلع را چهار با جمع می‌کنیم. به عبارت دیگر یک ضلع را اندازه‌گیری می‌کنیم و در 4 ضرب می‌کنیم.

فرمول ریاضی محیط مربع: یک ضلع * 4

آموزش محیط و مساحت: مساحت مربع: برای اینکه مساحت مربع را حساب کنید کافی است یک ضلع را در خودش ضرب کنید تا مساحت مربع به دست بیاید. به عبارت دیگر یک ضلع مربع را به دست می‌آوریم و آن را در خودش ضرب می‌کنیم.

فرمول ریاضی مساحت مربع: یک ضلع * خودش

آموزش محیط و مساحت: محیط و مساحت مستطیل

یک شکل هندسی دیگر که در این قسمت آن را به شما معرفی می‌کنیم، مستطیل است. برای اینکه دانش‌آموزان شکل مستطیل را به خوبی یاد بگیرند 4 چوب کبریت بیاورید. 2 کبریت باید با یکدیگر برابر باشند و 2 کبریت دیگر نیز با یکدیگر هم اندازه باشند. به عبارت دیگر مستطیل شکلی است که دو ضلع روبه‌رو با هم برابر هستند.

آموزش محیط و مساحت: محیط مستطیل: برای محاسبه مستطیل باید طول و عرض مستطیل را اندازه‌گیری کنیم و آن‌ها را با هم جمع کنیم. به عبارت دیگر طول و عرض را با یکدیگر جمع می‌کنیم و در 2 ضرب می‌کنیم.

فرمول ریاضی محیط مستطیل: (طول + عرض) * 2

آموزش محیط و مساحت: مساحت مستطیل: محاسبه مساحت مستطیل بسیار ساده است. دانش‌آموزان برای محاسبه مساحت مستطیل باید طول و عرض مستطیل را با یکدیگر ضرب کنند.

فرمول ریاضی مساحت مستطیل: (طول * عرض)

دانش‌آموزان پایه سوم دبستان در ریاضی سوم یاد می‌گیرند که محیط و مساحت چه مفهومی دارد. شکل‌های هندسی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود و آن‌ها یاد می‌گیرند چگونه محیط و مساحت مربع و مستطیل را محاسبه کنند.

 

ریاضی سوم دبستان با اجی مجی

آموزش‌های سنتی و قدیمی دیگر مانند سال‌های قبل بر روی دانش‌آموزان و کودکان تاثیری ندارند. کودکان امروزی با استفاده از روش‌های جدید و خاص باید آموزش‌های تحصیلی را سپری کنند. کودکان می‌دانند که چگونه از اینترنت و روش‌های جدید آموزشی استفاده کنند. بنابراین باید آموزش‌های جدید و نوین را در اختیار کودکان و دانش‌آموزان قرار دهیم.

موسسه اجی مجی ریاضی سوم دبستان را با استفاده از روش‌های آموزشی جدید در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. هر مبحث ریاضی در پکیج‌های آموزشی اجی مجی با استفاده از تصاویر و انیمیشن در اختیار کودکان قرار می‌گیرد. این موضوع موجب می‌شود مفاهیم در ذهن کودکان برای یک مدت زمان طولانی ثبت شود.

اگر می‌خواهید کودکان هوش ریاضی بالایی داشته باشند در محیط خانه با آن‌ها تمرین‌های ریاضی و هوشی انجام دهید تا کودکان هوش ریاضی خود را افزایش دهند.

ریاضی سوم دبستان با آموزش ریحانه رضایی

خانم ریحانه رضایی یکی از برترین معلمان کشور در حوزه آموزش ریاضی سوم در سطح کشور است. خانم رضایی با همکاری موسسه اجی مجی ریاضی سوم دبستان را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد. خانم رضایی درس ریاضی را با بازی و سرگرمی آموزش می‌دهد. این بدین معنی است که دانش‌آموزان نه تنها درس یاد می‌گیرند بلکه بازی می‌کنند و سرگرم می‌شوند. اجی مجی همراه با خانم رضایی در پکیج‌ ریاضی سوم اجی مجی حضور دارند و سوالات احتمالی کودکان را از خانم رضایی می‌پرسند.

نمونه تدریس ریاضی سوم دبستان

شما می‌توانید با مشاهده این ویدیو متوجه شوید که چرا کودکان به پکیج‌های اجی مجی علاقمند می‌شوند. خانم رضایی در این نمونه تدریس همراه با بازی و سرگرمی و روش‌های خاص مباحث دشوار ریاضی را به دانش‌آموزان پایه سوم دبستان آموزش می‌دهد:

 

 

شما می‌توانید برای داشتن هر گونه اطلاعات بیشتر در مورد پکیج‌های ریاضی موسسه اجی مجی با مشاوران این موسسه تماس بگیرید یا به کانال تلگرام اجی مجی مراجعه کنید.

جهت دریافت تخفیف ویژه محصولات اجی مجی و همچنین دریافت پکیج های رایگان اجی مجی تماس بگیرید

۰۲۱۶۶۰۹۸۲۰۰

فهرست